Galerici esnafı banka kredilerinde yeni düzenleme bekliyor

Galerici esnafı banka kredilerinde yeni düzenleme bekliyor

ABONE OL
Kasım 21, 2022 13:00
Galerici esnafı banka kredilerinde yeni düzenleme bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Lideri Haluk Olcay, banka kredilerinin yüksek olmasının ikinci el arabada sakinliğe sebep olduğunu belirterek, “Merkez Bankasının faiz indirimini başka bankaların da uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor” dedi.

İkinci el araba piyasası neredeyse durma noktasına geldi. Galericiler sitesinde esnaf adeta sinek avlarken, vatandaş araçlara yaklaşmakta zahmet çekiyor. Birçok kişinin araç satın alırken kullandığı banka kredileri de şu günlerde vatandaşa yarar sağlamıyor. Yüksek faiz oranlarının yanı sıra düşük vade sayısı vatandaşın durumunu olabildiğince zorlarken, kasko bedelinin yüzde 30 kadarına kredi verilmesi kuralları düzgünce olumsuz kılıyor.

Vatandaşın krediler konusunda yaşadığı düşüncenin ikinci el araç piyasasını durdurduğunu belirten Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Lideri Haluk Olcay, “Merkez bankasının faiz indirimini öbür bankaların da uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor” dedi.

“Banka kredilerinin yüksek olması ikinci el arabada sakinliğe neden oldu”

Yaşanan piyasa sakinliğinin temelinde kredilerdeki yüksek faiz ve kısa vade olduğunu belirten Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Lideri Haluk Olcay, “Şu anda önemli bir sakinlik yaşıyoruz. Banka kredilerinin yüksek olması ikinci el arabada sakinliğe neden oldu. Merkez Bankası faiz oranlarını düşürdüm dese de bankalar müşterilerine yansıtmıyor. Şuan varsayımıma nazaran yıllık yüzde 25 üzere bir araba kredisi kelam konusu ve vadeler kısaltılarak 12 ay ile sonlandırılmış durumda. Sıfır araba için vatandaşlar aracın bedeline nazaran azamî 250 bin lira kredi kullanabiliyor. İkinci elde bu daha da aşağıda seyrediyor. Merkez Bankasının faiz indirimini öbür bankaların da uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor. 12 aya kadar sonlandırılan kredilerde vade sayısı 36 aya kadar çıkarsa ikinci el araç piyasası da hızlanacaktır” dedi.

“Kasko bedeline nazaran limit koyulması piyasayı uygunca kilitledi”

Kredi ölçüsünün kasko fiyatına nazaran belirlenmesinin modelli araçların ticaretini yeterlice bitirdiğini belirten Güngören ise şu sözleri kullandı:

“Piyasada modelli araçların ticareti genel olarak sakin. Bunun en büyük sebebi de krediler. Bankalar müşterilerimize kredi vermekte pek istekli değil güya. Kasko bedellerine nazaran araçların kredi bedelleri var. Şu anda modelli bir aracı alacak insanların kasko bedelinin yüzde 70’inin cebinde olması gerekiyor. Otomobil piyasası rakamsal olarak çok şişkin durumda. Bunların hepsinin üst üste gelmesi, bankaların kredileri yüksek faizle vermesi ve kasko bedeline nazaran limit koyması piyasayı yeterlice kilitledi. Bankalarla devlet bir ortada faiz oranlarını düşürerek, çıkan kredi limitini kaldırması kâfi olur. Vade uzatılabilir, faiz düşürülebilir böylece ticaret açılır. Yalnızca araç piyasası değil, emlak piyasasındaki arkadaşlarla da görüştüğümüzde onlar da birebir şeyleri söylüyor. 1 milyon liralık konutta de 300 bin lira kredi veriyor 3 milyon liralık meskende de 300 bin lira kredi veriyor.” – ESKİŞEHİR

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.