Fed faizi 15 yılın tepesine çıkardı

Fed faizi 15 yılın tepesine çıkardı

ABONE OL
Aralık 1, 2022 17:00
Fed faizi 15 yılın tepesine çıkardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fed siyaset faizini 75 baz puan artırdı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi siyaset faizinin 75 baz puan artırılması istikametindeydi.

Son yapılan faiz artışıyla birlikte siyaset faizi 2007 Aralık ayından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Bu toplantıda Fed yetkililerinin varsayımlarına yer verilen “dot plot” yayımlanmadı.

ABD’de orta seçimler hasebiyle enflasyondaki kalıcılık değerli bir başlık olarak öne çıkmıştı.

Cumhuriyetçiler yüksek enflasyonu en değerli sorun olarak sunarken, cürmü ABD Lideri Joe Biden ve partisine yüklemeye çalışıyor.

Geçen hafta, iki Demokrat senatör Powell’a faiz oranlarını çok fazla yükselterek “gereksiz sorunlara” yol açmama daveti yapmıştı. Tüm bu gelişmeler öncesinde ABD’de açıklanan JOLTS bilgileri, ülkede açılan yeni iş konumlarının Eylül ayında 437 bin artışla 10,7 milyona yükseldiğini gösterdi.

Bloomberg anketine katılanların medyan beklentisi 9,8 milyon düzeyindeydi. Yeni iş ilanlarında yaşanan artış, resesyon tasalarına rağmen çalışan talebinin artmaya devam ettiğini ve istihdam piyasasının gücünü koruduğunu ortaya koydu.

Bloomberg Ekonomisti Eliza Winger faiz kararı açıklanmadan yaptığı değerlendirmede, “Ekonomik ivmede görülen açık yavaşlamaya rağmen yeni iş ilanları Eylül’de de düşmedi. Bu da işgücü piyasasındaki çok ısınmayı önlemek isteyen bir Fed için durumu daha da karmaşık hale getirdi” değerlendirmesini yapmıştı.

Özel kesim istihdamı beklentiyi aştı

Açık iş sayısında beklenmeyen bir artış görülürken, son gelen özel dal istihdamı verisi ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ADP bilgilerine nazaran Ekim’de özel bölüm istihdamı 239 bin arttı. Bloomberg anketindeki beklenti 185 bindi.

-Faiz kararı anlık olarak güncellenecektir. Faiz kararı ve karara ait yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.