Etraf danışmanlık firmalarına ek kriterler getirildi

Etraf danışmanlık firmalarına ek kriterler getirildi

ABONE OL
Kasım 2, 2022 03:24
Etraf danışmanlık firmalarına ek kriterler getirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikte, etraf idaresi hizmeti veren çalışanın ve etraf danışmanlık firmalarının niteliği ve niceliği, çalışma şartları, danışmanlık fiyatları, yeni mezun istihdam edilmesi üzere konular yer aldı.

Yönetmelikle, etraf idaresi hizmeti alanında mevcut 674 etraf danışmanlık firmasına ve yeni açılacak firmalara ek kriterler getirildi.

Bu kapsamda, etraf danışmanlık firması yeterlilik evrakı müracaatlarından evvel, firma ofisinin fizikî kaidelerinin uygun olduğuna ait “Yer Uygunluk Yazısı” alınması kural koşuldu.

Çevre danışmanlık firmaları tarafından işletmelere verilen etraf idaresi hizmeti karşılığı işletmelerce ödenecek hizmet bedelinin standart hale getirilmesi ile hizmet verenler ortasındaki haksız rekabetin önüne geçilmesi maksadıyla, işletmeler ile firmalar ortasında yapılacak mukavelelerin Bakanlık tarafından belirlenen “Asgari Fiyat Tarifesi” üzerinden yapılması şartı getirildi.

Firmada çalışacak işçi sayısında artışa gidilerek, yeni mezun istihdamının önü açıldı.

İşletmede meydana gelecek etraf ile ilgili uygunsuzluğun çevresel tesirinin değerine nazaran en geç 90 gün içinde giderilmesi mecburiliği getirildi.

Ayrıca yönetmeliğe, işçinin bulunduğu firmada yalnızca etraf mevzuatı kapsamında çalışması sağlanarak etraf idaresi hizmetinin kalitesinin artırılması tarafında kararlar eklendi.

Bu yönetmelikle, 30 Temmuz 2019 tarihli ve 30847 sayılı Etraf İdaresi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.