Esnek çalışma periyodu sona mı eriyor?

Esnek çalışma periyodu sona mı eriyor?

ABONE OL
Kasım 17, 2022 17:00
Esnek çalışma periyodu sona mı eriyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Linkedin tarafından yayınlanan yeni datalara nazaran, platformdaki uzaktan çalışılan iş ilanlarının ölçüsü düşüyor.

ABD’de uzaktan durum ilanların hissesi, ilanların yüzde 20’siyle doruğa ulaştığı Nisan ayından bu yana 5 puan azaldı.

Linkedin EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) ve LATAM (Latin Amerika) Bölge Müdürü Josh Graff CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu oran, pandemi öncesi ortalama yüzde 2 olarak gerçekleşen düzeyin hâlâ çok üstünde olsa da, çalışanların istedikleriyle katı bir zıtlık oluşturuyor. Profesyoneller artık işyerinde esnekliğe çok bedel veriyor. Esneklik, maharet geliştirme ve iş-yaşam istikrarı ile birlikte fiyatlandırmadan sonra çalışanlar için en değerli öncelikler ortasında listeleniyor” diye konuştu.

Linkedin’in bilgilerine nazaran, ABD’deki uzaktan çalışma işlerindeki düşüşe karşın, bu ilanlar Eylül ayı itibariyle toplam müracaatların yarısından fazlasını oluşturmaya devam ediyor.

Araştırma, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin emsal bir model izlediğini gösteriyor. İngiltere’de uzaktan işler, iş fırsatlarının yüzde 14,6’sını oluşturuyor; lakin toplam müracaatların yüzde 20,2’sini oluşturuyor. Hindistan’da uzaktan iş konumları toplam açık iş durumlarının yüzde 11,3’üne denk gelirken bu konumlara yapılan müracaatlar yüzde 20,3’e ulaşıyor.

Şirketler neden eski çalışma sistemine geri dönüyor?

Linkedin tarafından yapılan araştırma, uzaktan iş imkânı datalarının yanı sıra uzaktan konumların azaltılmasının sebebinin ekonomik durum ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Ankete katılan yöneticilerin yüzde 68’i, ekonomik istikrar ve yaklaşan resesyon konusundaki belirsizliğin devam ettiğini ve bu durumun esnek çalışmaya yönelik kaydedilen ilerlemenin en azından bir kısmını geri vermeye zorlamasından tasa duyduklarını kaydetti.

Graff, “Dünya çapında, işe alımların yavaşladığını ve şirketlerin ekonomik belirsizlik nedeniyle işe alımları dondurduğunu ve iş önderlerinin maliyetleri yönetmek ve üretkenliği artırmak için ağır baskı altında olduğunu görüyoruz” dedi.

Yönetici öncelikleri değişti

Ankete nazaran, çalışanların mevcut ekonomik çalkantıdan negatif etkilendikleri tek şey esnek çalışma şartları değil. Yöneticilerin yüzde 74’ü marifet geliştirmenin art planda kalması gerekebileceğini söylerken, yüzde 75’i çalışanların konforunun daha az öncelikli olacağını belirtti.

Linkedin tarafından yapılan ankete en az 1 bin çalışanı bulunan, yıllık cirosu en az 288 milyon dolar olan şirketlerden 3 bin yönetici katıldı.

Şirketlerin esnek çalışma üzere avantajları azaltmasının kendilerine yardımcı olacağını düşündüklerini öte yandan bunun uzun vadeli önemli sonuçlarının olabileceğinin altını çizen Graff “Uzaktan ve esnek çalışmadan vazgeçen şirketler, çalışanın motivasyonunu düşürme ve onları daha alımlı seçenekler sunan rakiplere itme riskiyle karşı karşıya. Esneklik, giderek işletmeler için bir hayatta kalma problemi haline gelecek” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.