Ege Üniversitesinin projesi, “madde bağımlılığı” ile gayrete katkı sunacak

Ege Üniversitesinin projesi, “madde bağımlılığı” ile gayrete katkı sunacak

ABONE OL
Kasım 25, 2022 13:00
Ege Üniversitesinin projesi, “madde bağımlılığı” ile gayrete katkı sunacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Sesimizi Duy, Yaşama Sarıl!”

Ege Üniversitesi (EÜ) akademisyenleri toplumsal sıhhate katkı sunan projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ege Üniversitesi Husus Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nün paydaşlığında yürütülen “Sesimizi Duy, Yaşama Sarıl!” toplumsal sorumluluk projesi, çocuklarda, gençlerde ve yetişkinliklerde unsur bağımlılığına karşı farkındalık oluşturmak; muhtemel tehlikelere karşı tedbir almak ve bağımlılıkla çaba etmek için hayata geçirildi.

Ege Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dekanı ve Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’in yürütücülüğünü, Bağlantı Fakültesi Doktora Öğrencisi Hülya Arslaner Hamarat’ın koordinatörlüğünü yaptığı proje kapsamında unsur bağımlılığı konusunda bilgilendirici iki farklı klip hazırlandı. Sunuculuğunu, Unsur Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Kırlı’nın üstlendiği proje kliplerinde, unsur bağımlılığı, husus kullanım bozukluğu, unsur kullanımında kimlerden dayanak alınacağı, çaba prosedürleri, Husus Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nün bahse ait çalışmalarına yer verildi.

Projenin hedefi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gültekin, “Ülkemizdeki her genç, her birey başka ayrı kıymet taşıyor. Hiç bir çocuk, genç ya da yetişkin unsur bağımlılığı yüzünden ziyan görsün istemiyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu ülkenin yarınlarını teşkil ediyor. Ülkemizin sağlıklı bireylere gereksinimi var. Son devirde, medyada artış gösteren unsur bağımlılığı haberlerine istinaden bu projeyi yapma gereksinimi duyduk. Proje sayesinde unsur bağımlılığı ile gayrette farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Unsur bağımlılığı ile uğraş edenlerin yanındayız. Bu mevzuda kimse kendini yalnız hissetmesin. Birlikten kuvvet doğacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Madde bağımlılığı tedavisi alanında yapılan çalışmalarda psikologların, ruhsal danışmanların, toplumsal hizmet uzmanlarının ve başka tıp branşlarının tedavide büyük dayanağı olduğunu tabir eden Unsur Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kırlı, “Enstitümüz farklı disiplinlerden meydana gelmiş ve bağımlılıkla uğraş maksadıyla kurulmuş Türkiye’nin birinci merkezidir. Merkezde psikiyatrist, psikolog, sosyolog, toksikolog, biyokimya uzmanı, fizyolog üzere birçok alandan uzman bulunuyor. Unsur kullanımından korunma ve tedavi noktasında canla başla çalışarak, hastalara yardımcı olmaya çaba ediyoruz ve bu alanda yeni uzmanlar yetiştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Sesimizi Duy, Yaşama Sarıl!” toplumsal sorumluluk projesi kapsamında çekilen kliplerin direktörlüğünü Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi işçisi Erdi Başarık, kameramanlığını Bağlantı Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi Tolga Geç, kurgusunu ise Bağlantı Fakültesi lisans öğrencileri Nurşen Çakır, His Er ve Yiğithan Akan yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.