EBRD 10 yılda 30 bin bayan liderliğindeki işletmeye takviye sağladı

EBRD 10 yılda 30 bin bayan liderliğindeki işletmeye takviye sağladı

ABONE OL
Aralık 1, 2022 07:00
EBRD 10 yılda 30 bin bayan liderliğindeki işletmeye takviye sağladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de bayan liderliğindeki işletmelere verdiği takviyenin 10. yılını kutladı.

Banka, dayanakların birinci 10 yılında 30 bin bayan liderliğindeki işletmeye fonlama, eğitim ve mentorluk dayanağı sağladı.

İki faz üzerinden ile 900 milyon euronun tahsis edildiği takviyeler sayesinde bayan işletmelerin finansmana erişimi artarken, gerçek eğitim ve mentorluk hizmetleri ile bayanların işletmelerini büyütmelerine imkan tanındı.

Kadın liderliğindeki işletmelere odaklı birinci kredinin verilmesinin 10.yili sebebiyle bir ortaya gelen EBRD ve finans kesimi temsilcileri, işletmelerini büyütmeyi hedefleyen bayanların hem finansmana erişim, hem de yetenek ve uzmanlık gelişimlerine önlerine konan mahzurların altını çizerken program kapsamında takviye sağlanmış bayanların iş hayatındaki deneyimleri de öne çıkarıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren EBRD Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner, programın sağladığı başarıda hem bankaların, hem işletmelerin hissesinin kıymetli olduğunu belirtirken, bayan işletmelere verilen takviye konusundaki kararlılıklarına devam edeceğini tabir etti.

EBRD, birinci bayan odaklı krediyi takiben kurulan Bayan İşletmelere Finansman ve Danışmanlık Takviyesi Programı ile bayan girişimcilerin Türkiye ekonomisindeki rolünün güçlendirilmesi ve arttırılması amaçlıyor.

EBRD Kobi Finansmanı ve Kalkınma Kümesi Yöneticisi Nadia Petkova “Kadınların işletmelerini büyütebilmeleri için finansmanın yanı sıra bilgi birikimine ve iş ağına erişimlerini de sağlamak çok değerli. Biz de Türkiye’de takımımızla bayan girişimcilere danışmanlık, mentorluk, eğitim ve network fırsatları sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’ye yatırım yaklaşık 18 milyar euroya ulaştı.

2009 yılından bu yana Türkiye’de finansman imkanı sağlayan EBRD’nin o tarihten bu yana toplam finansmanı 18 milyar euroyu buldu.

Daha evvel Bloomberg HT’ye konuşan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Lideri Odile Renaud-Basso, “Türkiye en fazla yatırım yaptığımız ülke. Burada aktivitelerimizi 2009 yılında başlattık ve o periyottan beri 17-18 milyar euroluk bir yatırım yaptık. Bu çok büyük bir yatırım oranı. Sırf geçen yıl 2 milyar euroluk yatırım yaptık. Bu, bizim Türkiye’de bugüne kadar yaptığımız en yüksek yatırım düzeyi olarak gerçekleşti ve çok sayıda yeni yatırımımız var. Bu yılın başından beri 1 milyar euroluk yatırımımız oldu. Bundan sonra da farklı projelere yatırım yapma planlarımız var. Bunun içinde İstanbul’daki metro çizgisi da var” sözlerini kullanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.