Düzgünlükte Yarışan Sınıflar Tanıtım ve Uyum Toplantısı Yapıldı

Düzgünlükte Yarışan Sınıflar Tanıtım ve Uyum Toplantısı Yapıldı

ABONE OL
Ekim 31, 2022 22:09
Düzgünlükte Yarışan Sınıflar Tanıtım ve Uyum Toplantısı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi okul koordinatörlerine yönelik tanıtım, bilgilendirme ve uyum toplantısı Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya İHH Genel Lider Yardımcısı Reşat Başer, İHH Bölge Lideri Ruhi Ademoğlu, Vilayet Ulusal Eğitim Şube Müdürü Adem Doğan ile Sakarya İHH Lideri Engin Sezer’de katıldı.

Açılış ve selamlama konuşmasını yapan Vilayet Ulusal Eğitim Şube Müdürü Adem Doğan; Uygunlukta Yarışan Sınıflar projesi çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren şuurlu, yardımsever ve faziletli beşerler olarak yetiştirebilmeyi temel almaktadır. Bu proje; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık, kaza vb. sebeplerle Türkiye yahut dünyanın bir öbür ülkesinde anne/babasını kaybetmiş olan çocuklarımızın eğitim, sıhhat, besin, giyecek ve barınma üzere temel muhtaçlıklarının karşılanmasını hedeflemektedir dedi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Toplantıya İHH Genel Lider Yardımcısı Reşat Başer, Proje ülkemizdeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kurslarındaki öğrencilerimizin istekli katkılarıyla gerçekleşmektedir biçiminde konuştu.

Başer; Bugün dünya üzerindeki siyasi ve toplumsal gelişmelere bakıldığında, dünyanın insanlık için dilek edilen uygunluk ikliminin bir epey uzağında olduğu görülmektedir. İnsan tacirleri, organ mafyaları, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk üzere tehlikelerin gayesi durumunda olan bu çocukların sorumluluğu bütün insanlığa aittir. İHH, bütün insanlığa emanet olan çocukların geleceği için tesirli, planlı ve programlı bir faaliyet takvimi yürütmenin gerekliliğinden yola çıkarak yetim dayanak çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler datalarına nazaran dünyada 150 milyondan fazla yetim ve öksüz çocuğun var olduğunu söyleyen Başer; Her yıl yüz binlerce çocuk savaş, afet, hastalık, kaza üzere nedenlerle yetim kalıyor, milyonlarca yetim rastgele bir muhafaza altında olmadan sokaklarda yaşıyor, binlerce sahipsiz çocuk organ mafyaları tarafından kaçırılıyor, dünyanın birtakım bölgelerinde çocuklar savaşmaya zorlanıyor dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yaptığı yetim çalışmalarının temel maksadı, ömrünü tek başına idame ettiremeyen yetimlere, kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar takviye olmak, eğitimlerini sağlamak ve onları aile şefkati ile hayata hazırlamaktır diyen Başer; Kendi topraklarından, kültürlerinden koparmadan; aklen, ruhen ve fiziken sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen İHH, yetimlerin bir kısmını meskenlerinde bir kısmını da açtığı yetimhanelerde desteklemektedir ve İHH bu doğrultuda: 120 ülkede 1 milyondan fazla yetime dönemsel yardım sağlıyor. Türkiye dahil 49 ülkede yaklaşık 150 bin yetime nizamlı dayanak veriyor. 12 ülkede açtığı 42 yetimhane, 1 Yetim Eğitim Merkezi ve 1 Çocuk Ömür Merkezi ile yetimlere sahip çıkıyor formunda konuştu.

Tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okul öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 250 lira ile yetim kalmış bir çocuğun muhtaçlıklarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.