Dünya seramik dalı İstanbul’da

Dünya seramik dalı İstanbul’da

ABONE OL
Kasım 2, 2022 02:00
Dünya seramik dalı İstanbul’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

60 milyar dolarlık Seramik Bölümü 7-11 Kasım’da UNICERA’da buluşuyor

Alanında dünyanın en büyük ikinci ihtisas fuarı olan UNICERA Milletlerarası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, 7-11 Kasım tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde ulusal ve milletlerarası birçok markaya konut sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) İdare Heyeti Lideri Fazilet Çenesiz seramik kesiminde üretimin yaklaşık yüzde 40’ının ihraç edildiği ve yıllık ihracat sayısının 2 milyar dolar düzeyinde olduğunu söyledi. TG Expo Memleketler arası Fuarcılık Genel Müdürü Cem Şenel ise, fuara 100’den fazla ülkeden, on binlerce satın almacı ve profesyonel ziyaretçi beklediklerini iletti.

Türk seramik bölümünün gelişiminde değerli rol oynayan UNICERA İstanbul Seramik Banyo Mutfak Fuarı, 7-11 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de kapılarını açıyor. UNICERA Milletlerarası Fuarcılık A.Ş. ve TG Expo Memleketler arası Fuarcılık A.Ş. tarafından, Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) iş birliği ile düzenlenen UNICERA Memleketler arası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, memleketler arası bir marka olarak Türkiye’nin yanı sıra seramik kesimine taraf veren dünyaca ünlü firmalarının da iştirakiyle her sene artan bir ivme ile yerli ve yabancı iştirakçi ve ziyaretçileri ağırlamaya hazırlanıyor. 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan dünya seramik pazarının 2’inci tedarikçisi pozisyonunda olan Türkiye, UNICERA ile yeni pazarlara yelken açmak için kolları sıvadı.

SEKTÖRÜN EN BÜYÜK TİCARET PLATFORMU

Seramik bölümünün ülkemizdeki en büyük ticaret platformu olma özelliği taşıyan UNICERA Memleketler arası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nın ulusal ve memleketler arası birçok markaya konut sahipliği yapmaya hazırlandığını vurgulayan TG Expo Milletlerarası Fuarcılık Genel Müdürü Cem Şenel, “Fuarda banyo eserleri, zemin-duvar kaplamaları, seramik sürece teknolojileri, mutfak eserleri, dekorasyon eserleri, ambalajlama, depolama üzere pek çok eser görücüye çıkacak. Dünyanın en kıymetli üreticileri, yeni dönem eserlerini birinci sefer UNICERA’da dünya seramik dalının beğenisine sunacak. İştirakçi firmalarla memleketler arası alıcılar yeni ticaret mutabakatlarına imza atarak iktisada taraf verecek.” dedi.

Fuarın, Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklendiğini söyleyen Şenel, yıldan yıla artan istikrarlı büyüme grafiği ile dikkati çeken UNICERA, 80 bin m² alanda yapılacak olup tarihinin en büyük metrekareli fuarı olacak. Cem Şenel, tarihi ziyaretçi rekoru kırılması öngörülen fuara, 100’den fazla ülkeden, on binlerce satın almacı ve profesyonel ziyaretçinin beklendiğini iletti.

ZİYARETÇİ VE TİCARET REKORU BEKLENTİSİ

Başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve bölge ülkelerden firmaların katılacağı fuara; İtalya, Portekiz, Yunanistan, Hong Kong, Polonya, Rusya, Portekiz, Litvanya, Avustralya, BAE, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Fransa, Bulgaristan, Çin, Kıbrıs’tan iştirakin gerçekleşeceğini tabir eden Şenel, “Seramik kesiminin önder firmalarına ilişkin 1.200’ün üzerinde markanın yeni eser ve hizmetlerinin sergileneceği fuarda; ziyaretçilerin yeni eserlerle buluşması, iştirakçi firmaların da tanıtımlarını en tesirli formda yapmaları ve iş hacimlerini artırmaları hedefleniyor. Seramik ve yapı bölümünün başkan ve ihracatçı markalarının bir ortaya geldiği Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul, dalın en yenilikçi eser, tasarım, gereç ve teknolojilerine sahne olacak. Türkiye’nin yanı sıra seramik dalına istikamet veren milletlerarası markaların katılacağı fuarın, bu yıl da iştirakçi, ziyaretçi ve ticaret hacmi ile yeni bir rekora imza atması bekleniyor.” diye konuştu.

Fuara, üniversitelerden de ağır iştirakin olacağını kelamlarına ekleyen Şenel, UNICERA’nın önümüzdeki yılın seramik, banyo ve mutfak trendlerini belirleyeceğini söyledi.

SERAMİKTE 2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Türkiye’de seramik bölümünde 7 bölgeye yayılmış, toplam 90 Karo ve Seramik Sıhhat Gereçleri (SSG) üreticisi olduğunu, kesimin direkt 35 bin, dolaylı olarak 200 bin kişilik istihdam sağladığını kaydeden Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) İdare Konseyi Lideri Fazilet Çenesiz, ihracata dayalı ve yüzde 82 katma paha yaratan bir dal olduklarını söz etti. Çenesiz, Seramik Sıhhat Gereçleri (SSG) üretiminde Avrupa’da birinci, dünya da dördüncü sırada yer alırken; karo seramik üretiminde ise, Avrupa’da ikinci, dünyada altıncı sırada yer aldığını açıkladı.

Seramik bölümünde üretimin yaklaşık yüzde 40’ının ihraç edildiği ve yıllık ihracat sayısının 2 milyar dolar düzeyinde olduğunu lisana getiren TSF Lideri Fazilet Çenesiz, “Yaptığımız ihracat, daha yüksek ihracat yapan bölümlerden düşük üzere görünse de yüzde 82 üzere çok yüksek bir katma kıymete sahiptir. İhraç ettiğimiz her 100 doların, 82 doları yurt içinde kalmaktadır. Münasebetiyle seramik kesiminin yapmış olduğu 2 milyar dolarlık ihracat kimi kesimlerin 10 milyar dolarlık ihracatından daha fazla katkı sağlamaktadır.” dedi.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVREYE SOKULMALI”

Avrupa’da başlayan resesyonun, meblağ bazında büyümeye karşın ihracatın ölçü bazında düşüşüne yol açtığını söyleyen Çenesiz, “Bunun sonucu kaçınılmaz olarak üretimde duruşlar gündeme getirecektir. Dalımızın karşı karşıya bulunduğu olumsuz kaideler, üreticilerimiz tarafından tolere edilebilecek hududu da aşmış bulunmaktadır. Bu periyotta istihdamı azaltmama ve yetişmiş işgücümüzü kaybetmeme ismine “Kısa Çalışma Ödeneğinin” devreye sokulmasının değerli bir tahlil olacağı inancındayız.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının kesime en büyük tesirinin güç fiyatları olduğunu söyleyen TSF İdare Şurası Lideri Fazilet Çenesiz kelamlarını şöyle tamamladı; “1 yıl içinde doğalgaz fiyatı yaklaşık 14 kat arttı. Maliyetlerimizdeki hissesi yüzde 60’lara çıktı. Bunun dışında, Ukrayna’dan temin edilen kil, savaş nedeniyle gelmediği için yerli kil kullanımı arttı. Bu da iç piyasada hammadde fiyatlarında önemli artışlara neden oldu.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.