Dijitalleşme ile Gastronomiyi Buluşturan Projeye AB Takviyesi

Dijitalleşme ile Gastronomiyi Buluşturan Projeye AB Takviyesi

ABONE OL
Ekim 23, 2022 21:27
Dijitalleşme ile Gastronomiyi Buluşturan Projeye AB Takviyesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eurodesk Türkiye Temas Noktası olarak akredite edilen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) milletlerarasılaşma vizyonu doğrultusunda başarılı adımlar atmaya devam ediyor.

İKÇÜ Turizm Fakültesi Erasmus Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Altıntaş ile Dış Bağlar Koordinatörlüğü’nden Öğr. Gör. Koray Çelik’in, Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke ve Güney Kore, Filipinler, Tayland üzere uzakdoğu ülkelerini kapsayan dijitalleşme ile gastronomiyi birleştiren ‘E-Gastronomi’ projesi desteklenmeye paha bulundu.

İKÇÜ’nün Koordinatör olarak yer aldığı Mardin Artuklu Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün paydaşı olduğu proje, Türkiye’den kabul gören on yükseköğretim kurumu ortasında yer alma başarını elde etti. Altı yıl sürecek, 700.000 Avro hibe bütçeli ‘E-Gastronomi’ kapsamında proje ortağı kurumların Turizm Fakültesi öğrencileri, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde eğitim tahsil hareketliliğine katılarak staj yapabilecek.

Gastronomi Alanında Kelam Sahibi Ülkelerde Eğitim

Erasmus+ Konsorsiyum projesi ile ilgili bilgi veren İKÇÜ Turizm Fakültesinden Prof. Dr. Volkan Altıntaş, Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ve Türkiye Turizm Stratejisi Hareket Planına katkı sunduklarını, nitelikli ve istihdam edilebilirlikleri yüksek potansiyele sahip mezun öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Prof. Dr. Volkan Altıntaş, “Ülkemizde kültürel ve ekonomik açıdan büyük bir ehemmiyete sahip turizm dalına; akademik açıdan kendini geliştirmiş, birden fazla yabancı lisan konuşabilen, teknolojik donanıma sahip öğrenciler yetiştirmek öncelikli amaçlarımız ortasında yer alıyor. Proje ortağı kurumlardaki turizm fakültesi öğrencileri, AB ve uzakdoğu ülkelerindeki kurumlarda yapacakları staj faaliyetleri ile gastronomi alanında önde gelen Unesco gastronomi ülkeleri ortasında bulunan Güney Kore, Tayland ve Filipinler üzere ülkelerden dijital manada yenilikçi uygulamalara sahip profesyoneller olarak ülkemize döndüklerinde istihdam edilebilirlikleri artacaktır” dedi.

Türk Kültürünün ve Mutfak Sanatlarının Tanıtımına Katkı

Projenin staj ve tahsil programının yanı sıra işçi ders verme ve eğitim alma, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine gerçekleştirilecek sektörel ziyaretler üzere başlıkları da kapsadığını tabir eden İKÇÜ Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Altıntaş, bu temaslar sayesinde Türk kültürünün ve mutfak sanatlarının tanıtılmasının sağlanacağını vurguladı. Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri ile ortak yüksek lisans, doktora programlarının açılmasının da planlandığını kaydeden Prof. Dr. Altıntaş, “İş birliğine geçilen ülkelerdeki öğrencilerin üniversitemizde tahsil yahut staj yoluyla eğitim almalarına imkân sağlanarak; Türk turizminin, kültürünün ve mutfak sanatlarının tanıtılması sağlanacaktır” diye konuştu.

Ülkemizin Gastronomi Turizmine İstekli Elçiler

Projeye katılmak isteyen öğrenciler için ekim ayında, işçi seçimi için de kasım ayında ilana çıkılacağı bilgisini veren Dış İlgiler Koordinatörlüğü’nden Öğr. Gör Koray Çelik ise projede yer alan öğrencilere gitmeden fiyatsız yabancı lisan kursu verileceğini belirtti. Seçilen öğrencilerin yurt dışı stajlarının 2023’ün yaz aylarında başlayacağını söyleyen Öğr. Gör. Çelik, “Ayrıca öğrencilerimiz önümüzdeki sene lisans eğitimlerine proje ülkelerdeki kurumlarda devam edebilecek. Akademik ortalama ve uygulanacak lisan imtihanı puanlarının yüzde ellisinin alınacağı evreyi geçenler ayrıyeten bir mülakata alınacak. Daha çok öğrencinin projeden faydalanması için eğitim bursumuz bir devri staj mühleti ise 2 ayı kapsıyor. Kasım ve aralık ayı içinde yapacağımız Almanya ve Finlandiya ziyaretlerinde öğrencilerimizin gidebileceği kurumlarla muahedeler yapacağız. Öbür taraftan yurt dışındaki üniversitelerde turizm eğitimi alan öğrencilere online ve yüz yüze eğitimler vereceğiz. Bu sayede yabancı öğrenciler, Türk kültürü ve gastronomisi hakkında bilgi sahibi olarak ülkelerine dönmüş olacak. Sonuç olarak ülkemizin gastronomi turizmine de katkı sağlayacağız” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.