Deri bölümü ayağını yere sağlam basıyor: Kazakistan’da imzalar atıldı

Deri bölümü ayağını yere sağlam basıyor: Kazakistan’da imzalar atıldı

ABONE OL
Kasım 2, 2022 01:57
Deri bölümü ayağını yere sağlam basıyor: Kazakistan’da imzalar atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Deri ve Deri Mamulleri ihracatçıları Birliği 3-5 Ekim 2022 tarihleri ortasında Kazakistan’ın Almatı kentinde ayakkabı, çanta ve aksesuar, deri konfeksiyon dallarına yönelik 19 Türk firma ile sektörel ticaret heyeti tertibi gerçekleştirdi.

Heyet kapsamında Caspian Üniversitesi ile karşılıklı projelerin geliştirilmesi için bir işbirliği protokolü de imzaladı.

Son bir yıldır Kazakistan pazarına ağırlaştıklarını açıklayan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Erkan Zandar, “2021 yılı Ekim ayında Kazakistan’a bir inceleme heyeti düzenledik ve bir yıl süren hazırlıkların sonunda sektörel ticaret heyetimizi gerçekleştirdik. Kazakistan artan ticaret hacmi ve güçlü iktisadıyla dikkat çeken bir ülke. Bölgede Türk ihraç eserlerinin marka bedeli epey yüksek. Tıpkı vakitte güçlü kültürel iş birliklerimizin olması, iki ülke ortasındaki ticaretimize olumlu yansıyor. Üç gün boyunca 19 firmamız 256 alıcı Kazak firma temsilcisi ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Kazakistan Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonumuzu yüksek iştirakle ve yeni ticari ilişkilerle birlikte tamamladık.” dedi.

Türkçe derslik açılması, Moda Tasarım fakültesi kurulması ve Türkçe bilen Kazak öğrencilere staj imkanı

2021 yılında Türkiye geneli deri ve deri mamulleri ihracatının yüzde 29 oranında artarak 1 milyar 726 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini açıklayan Zandar kelamlarına şöyle devam etti:

“Kazakistan’a 2021 yılında yüzde 113 artışla 43 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri ihracatı yaptık. 2022’nin 9 aylık devrinde Kazakistan’a 22 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri ihracatımız var. 2019’dan 2021 yılı sonuna kadar Kazakistan’a deri ve deri mamulleri ihracatımız yüzde 1000 oranında arttı. 2022 Eylül ayında bilhassa deri konfeksiyonda Kazakistan, Türkiye geneli ihracatta 9’uncu sırada yer alıyor. Kazakistan bizim kardeş ülkemiz, derin tarihi bağlarımız var. Biz iki ülke ortasındaki bu esaslı bağları akademi sanayi iş birliğiyle daha da kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden heyet kapsamında Kazakistan’ın en güzel üniversitelerinden Caspian Üniversitesi ile karşılıklı projelerin geliştirilmesi için bir iş birliği protokolü imzaladık. Türkçe derslik açılması, üniversite bünyesinde Moda Tasarım fakültesi kurulması ve Türkçe bilen Kazak öğrencilere staj imkanı sağlanmasını gündemimize aldık. Yakın vakitte Dokuz Eylül Üniversitesi ve İktisat Üniversitesi ile içerik için bir ortaya geleceğiz.”

Türk deri endüstrisi Kazak tasarımcılarla ortak koleksiyonlar geliştirecek

Erkan Zandar, “Önümüzdeki devirde farklı bölümlerimizle Kazakistan’da daha fazla aktiflik gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Deri mamullerinde ülkemiz önemli bir geçmişe sahip. Moda bölümünde olduğu üzere tasarım konusunda da başarılı çalışmalarımız var. Kazak firmalarla iş birliği yapmanın yanı sıra Türk deri endüstrisi olarak Kazak tasarımcılarla ortak koleksiyonlar geliştirmek istiyoruz. Başarılı geçen alım heyetimiz sonrasında Kazakistan’ı yeni gaye pazar olarak belirledik. 1-3 Mart 2023 tarihlerinde daha fazla firmamızın iştirakiyle yeni bir sektörel ticaret heyeti tertibi için hazırlıklara başladık.” dedi.

Heyet açılış merasimi ve üniversite protokol imza merasimine Almatı Başkonsolosumuz Ali İstek Akıncı, Azerbaycan Almatı Başkonsolosu Anar Huseyinzade, Ticaret Ataşelerimiz Sıddık Kaya ve Ekrem Alper Bozkurt, Eğitim Ataşemiz Mahmut Ağırman katıldı.

Deri ve deri mamulleri ihracatı 1,5 milyar doları aştı

Türkiye geneli 2022 yılı Ocak-Eylül devri deri ve deri mamulleri ihracatımız yüzde 21 ivmeyle 1 milyar 534 milyon dolara ulaştı. Ayakkabı ihracatımız yüzde 19 artışla 915 milyon dolar, deri saraciye yüzde 35 artışla 228 milyon dolar, deri postlar yüzde 15 artışla 221 milyon dolar, deri ve kürkten giysi eşyası yüzde 19 yükselişle 168 milyon dolar oldu.

Ege Bölgesi’nde 9 ayda 104 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirerek yüzde 22 artışla 149 milyon dolara ulaştık. 2022 yılı Ocak-Eylül periyodunda yüzde 36 artışla 91 milyon dolarlık ayakkabı ihracatımızda 12 milyon dolarla Almanya, yüzde 15 artışla 20 milyon dolarla deri konfeksiyon ihracatımızda 5 milyon dolarla Fransa, 18 milyon dolarlık deri post ihracatımızda 3 milyon dolarla Portekiz ve Hindistan, yüzde 41 artışla 18 milyon dolarlık da deri saraciye ihracatımızda yüzde 87 artışla 5 milyon dolarla Hollanda öne çıkıyor.

Ege Bölgesi’nde deri ve deri mamulleri ihracatımızdaki birinci 5 ülke; Almanya yüzde 6 artışla 20 milyon dolar, Hollanda yüzde 32 artışla 13 milyon dolar, Birleşik Krallık yüzde 32 ve ABD yüzde 13 artışla 11 milyon dolar, İtalya yüzde 64 yükselişle 10 milyon dolarla yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.