Daha sağlıklı kemikler için maden suyu tüketimi ihmal edilmemeli

Daha sağlıklı kemikler için maden suyu tüketimi ihmal edilmemeli

ABONE OL
Kasım 2, 2022 04:54
Daha sağlıklı kemikler için maden suyu tüketimi ihmal edilmemeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vücut istikrarını korumak için gereksinim duyulan kalsiyum, magnezyum üzere besin ögelerinin eksikliği, kemik hastalıkları başta olmak üzere, kıymetli sıhhat meselelerine davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, tertipli maden suyu tüketiminin, magnezyum gereksinimini gidererek kemik sıhhatini müdafaada değerli bir araç olabileceğine dikkat çekiyor.

Magnezyum, insan sıhhati için değerli minerallerden biri olarak öne çıkıyor. Kemik gelişiminde ve sıhhatinde kalsiyum ve D vitamininin tesirleri yeterli biliniyor olsa da magnezyumun (Mg) ehemmiyeti birden fazla vakit göz gerisi ediliyor. Bedendeki magnezyum depolarının yarısı doku ve organlardaki hücrelerde, başka yarısı da kemik hücrelerinde kalsiyum ve fosfatla birlikte yer alıyor. Magnezyumun sadece 1 kadarı kanda özgür halde bulunuyor.

Magnezyum eksikliği kemik erimesine neden oluyor

Magnezyum eksikliğinin değerli sıhhat meselelerine yol açtığını söyleyen Dr. Şule Aktaç: “Magnezyum yetersizliğinden kaynaklı oluşan hastalıklar bir anda kendini belirli eden değil, vakitle ortaya çıkan hastalıklardır. Hücrelerin yetersiz seviyede magnezyum emilimi sonucunda, kemiğin değerli bileşenlerinin eksikliğine, iltihap yapan bileşenlerin artışına, bedenin kalsiyum istikrarını sağlayan paratiroid hormonunun ve D vitamini seviyelerinin azalmasına neden oluyor. Magnezyum eksikliğinin sebebi şahıstan bireye farklılık gösterebiliyor. Ispanak, pazı, bamya, fındık, fıstık üzere oksalat içeren besinleri fazla tüketmenin sonucunda magnezyum eksikliği ortaya çıkabiliyor. Ayrıyeten çok alkol tüketen insanlarda da magnezyum eksikliğine sıkça rastlanabiliyor. Bütün bu sebepler kemik erimesi üzere hastalıklara sebep olur. Bu hastalıkları önlemek için magnezyum istikrarının korunması gerekiyor. Magnezyum, kalsiyumla birlikte çalışır ve aktif olabilmeleri için her iki mineralin uygun oranda alınması gerekir. Beslenme tertibinde kalsiyum-magnezyum oranının 2:1 olmasını öneriyoruz. Örneğin 100 mg kalsiyum alınıyorsa 50 mg da magnezyum alınmalı. Bu formda bedenin besin istikrarı korunmuş olur.” dedi.

Kızılay Erzincan Maden Suyu, magnezyum oranında en zengini

Maden suyu tüketimi ile magnezyum eksikliğinin giderilebileceğine değinen Aktaç, “Kemik erimesi üzere kemik hastalıklarının önüne geçebilmek yahut erteleyebilmek için değerli bir mineral olan magnezyumun kâfi alımı için besin kaynaklarının uygun bilinmesi gerekiyor. Bedenden atılımları artıran ve emilimi azaltan durumları tespit edebilmek için tüketilen besin ögelerine dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye Beslenme Rehberi’ne nazaran magnezyumun önerilen günlük alım ölçüsü yetişkin erkekler için 350 mg, yetişkin bayanlar içinse 300 mg’dır. Ülkemizde ise bu oranlar önerilen ölçünün altında kalmış durumda. Günlük magnezyum tüketimi yetişkin erkeklerde 324 mg, yetişkin bayanlarda ise 260 mg seviyesinde. Maden suyu ise bu eksikliği gidermek için en sağlıklı ve kolay yollardan birisi. Bedenin besin istikrarını sağlayan maden suyu, doğal yollarla magnezyum desteği yapma imkanı veriyor. Kızılay Erzincan Maden Suyu ise Türkiye’nin en güçlü magnezyum oranına sahip maden suyu pozisyonunda. 200 mililitrelik şişesinde 63,5mg oranıyla magnezyum olarak epey varlıklı durumda.” dedi.

Uluslararası Maden Suyu Kongresi 2. sefer toplanacak

Maden sularının üretiminden tüketiciye erişimine kadar geçen her süreçteki yansımalarının disiplinler ortası bir yaklaşımla ele alınacağı “II. Milletlerarası Maden Suyu Kongresi” 17-18 Kasım 2022 tarihleri ortasında İstanbul’da düzenlenecek. Kongreye maden suyu hakkında çalışma yürüten tıp, beslenme, işletme ve besin mühendisliği başta olmak üzere ilgili tüm alanlardan ulusal ve memleketler arası paydaşlar, araştırmacılar ve akademisyenler katılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.