Cumhuriyet’in 100. Yılı’na 1 Kala Kadıköy’de Cumhuriyet Coşkusu

Cumhuriyet’in 100. Yılı’na 1 Kala Kadıköy’de Cumhuriyet Coşkusu

ABONE OL
Kasım 2, 2022 00:51
Cumhuriyet’in 100. Yılı’na 1 Kala Kadıköy’de Cumhuriyet Coşkusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 99’uncu yıl dönümünde kutlamaların İstanbul’daki merkezi bu yıl da Kadıköy oldu. Bağdat Caddesi’ndeki Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’nde yüz binlerce kişi Cumhuriyet Bayramı’nı coşkuyla kutladı.

Kadıköy Belediyesi tarafından her yıl Bağdat Caddesi’nde düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü’ne bu yıl da yüz binlerce kişi katıldı. Türk Bayrakları ve ışıklı led ekranlarla özel olarak hazırlanan Cumhuriyet tırından çalınan marşlar ve müzikler eşliğinde, büyük bir coşkuyla yürüyen Cumhuriyet sevdalıları, sloganlar eşliğinde müziklere ve marşlara eşlik etti. Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle yapılan yürüyüşte, fener alayı etkileyici imajlar oluşturdu. Suadiye Işıklar’da, saat 19.00’da başlayan yürüyüş Caddebostan İskele Sokak’ta son buldu. Cumhuriyet yürüyüşüne, Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı, eşi Rojvan Odabaşı, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, CHP Kadıköy İlçe Lideri Ali Narin, Kadıköy Belediye Meclis üyeleri, lider yardımcıları ve cumhuriyet sevdalıları katıldı.

“HARF İHTİLALİNE SALDIRMAK CUMHURİYET DÜŞMANLIĞIDIR”

Cumhuriyet tırından kalabalığa seslenen Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı, Cumhuriyet’e açıktan saldıramayan kimi siyasetçilerin, Atatürk ihtilallerine saldırarak cumhuriyet düşmanlığı yaptığını söyledi. Odabaşı: “Birileri yeniden kardeşlik ve bağlılık hislerimize saldırıp, can damarlarımıza kastedip, bam telimize basmayı kendilerine misyon sayıyor. Bugün cumhuriyete açıktan saldıramayan kimi siyasetçiler, ihtilallere saldırarak, büyük cumhuriyetimize olan düşmanlıklarını açık ediyorlar. 2022 Türkiye’sinde 1 Kasım 1928’de yapılan Harf Devrimi’ne saldırmak, cumhuriyet düşmanlığından öbür hangi gerçeğe hizmet eder ki? Atatürk’ün, ‘Kadına erkeğe, hatta sandalcıya öğretiniz. Bu yurtseverlik ulusseverlik görevidir’ dediği yeni alfabeye, harf ihtilaline saldırmak, halkının cehaletini isteyenlerden öbür kimin işine fayda? Bu beyefendilerin harf ihtilaline saldırması; sıradan, akademik ya da edebi bir tartışma yaratmak değil şahsen cumhuriyete ve köy köy gezerek kara tahta başında yeni alfabeyi öğreten başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e saldırmaktan öbür bir şey değildir. Kendi iktidarlarında öğrencilerin eğitim, barınma, ulaşım meselelerini çözemeyenlerin cumhuriyet ihtilallerine hasetle bakıp, kıymetlerimize saldırmaları tesadüf değildir. Münferit bir aksiyon hiç değil. Bilakis planlı, organize, taammüden bir ataktır. Bütün uğraşları boşa çıkacak, karşılarında inanmış Cumhuriyet çocuklarını bulacaklardır.” dedi

“KADIKÖY’DE 100. YIL KUTLAMALARI BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLIYOR”

Odabaşı konuşmasında Cumhuriyet’in 100. yılını 1 yıl boyunca Kadıköy’de sürecek kutlamalarla karşılayacaklarını duyurdu: “Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarına bugünden itibaren başladığımızı müjdelemek isterim. Bir yıl boyunca Kadıköy’ün sokaklarında, caddelerinde, mahallelerinde yaptığımız her aktiflikte bu coşkuyu yaşatmaya devam edeceğiz. Bu hoş kalabalığın önünde size kelam veriyorum; Kadıköy Belediyesi olarak, yaptığımız bütün hizmetlerle, attığımız her adımla dün olduğu üzere yarın da Cumhuriyet bedellerine bütün belleğimizle ve gururla sahip çıkacağız! Birilerinin bin bir aymazlıkla attıkları her türlü iftiranın, yaptıkları her türlü taarruzun karşısında Cumhuriyet ihtilallerinin yılmaz bekçileri olmaya devam edeceğiz! Zira biz, tek adam rejimine karşı, saraylara, saltanatlara karşı Cumhuriyet’in ve ulusal egemenliğin tarafındayız!”

Alkışlar eşliğinde konuşmasını tamamlayan Odabaşı eşi Rojvan Odabaşı ile kalabalığı selamladı. Cumhuriyet Yürüyüşü, Kadıköy’de yıllardır okunan, klâsik Cumhuriyet’e Bağlılık Andını 12 yaşındaki Tuana Topal’ın okuması ile son buldu. Yürüyüş marşlar ve sloganlarla coşku içinde sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.