Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Futbol kardeşliktir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Futbol kardeşliktir”

ABONE OL
Temmuz 1, 2023 21:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Futbol kardeşliktir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Futbolun insan fıtratında var olan o görsel zevkini ve rekabet hissini tatmin ederken dostluk iklimini de güçlendirecek her adımı şahsen destekliyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda, Cumhuriyet’in 100. yılı aktiflikleri kapsamında düzenlen “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”nin açılışında konuştu.

Türkiye liglerindeki futbol kulüplerinin tamamının temsilcilerinin de yer aldığı programda, keyifli ve bilgilendirici bir standın açılışının yapılacağını belirten Erdoğan, standın 19. yüzyıldan bugüne Türk futbolunun serencamını erişilebilen sembolleriyle beğeniye sunduğunu tabir etti.

Standın, kulüplerden, futbolculardan yahut onların ailelerinden arşivlerden toplanan nesnelerin, yapıtların, dokümanların bir ortaya getirilmesiyle ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, standın, pek çok kişinin muhtemelen birinci kez göreceği eser ve dokümanların zenginliği, futboldaki mazinin derinliğine de işaret etiğini söyledi.

Stantta, Cumhuriyet’le yaşıt kulüplerin, futbol federasyonunun nüvesi olan Türkiye Egzersiz Cemiyetleri İttifakı’nın kuruluşlarına ait evrakların de bulunduğunu lisana getiren Erdoğan, “Bu stantta, ulusal kadromuzun dünya üçüncülüğünü, yurt dışında ülkemizi gururla temsil eden kulüplerimizin muvaffakiyetlerini gösteren materyaller var. Bir asırdır ay yıldızlı formayı giyen, hafızamızda unutulmayacak anılar bırakan futbolcularımızla ilgili eşyalar, fotoğraflar var. Elhasıl Türk futbolu ismine ülkemizde ne varsa hepsi burada.” diye konuştu.

“Futbol kardeşliktir”

Standın “Futbol kardeşliktir” temasıyla oluşturulduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İnsanları renk, köken, inanç, cinsiyet, meslek, eğitim, gelir üzere tüm detaylardan bağımsız olarak bir ortaya getiren futbolun kuşatıcılığıyla karşılaştırılabilecek pek az şey vardır. Alandaki oyunu, tribünlerde ve bulundukları yerlerde medya vasıtasıyla adeta yaşayarak izleyen insanların heyecanını, dostluğa ve kardeşliğe tahvil etmek nitekim kolay değildir. Hele alandaki yüksek nabızlı rekabeti, bu kardeşliği bozmayacak biçimde sürdürmek lakin atletlere ve sporseverlere mahsus bir özelliktir. İstisnaların kaideyi bozmayacağı unsuru elbette burada da geçerlidir. Bizim için temel olan rekabeti alanda bırakan futbolcuların ve seyircilerin sair vakitlerde sergiledikleri dostluk manzaralarıdır.”

Kulüplerin çeşitli platformlarda bir ortaya gelerek futbolun özünde zati var olan centilmenlik ruhunu kurumsallaştırma çabalarını takdirle takip ettiğini lisana getiren Erdoğan, jenerasyondan kuşağa miras kalan futbol birikimine sahip çıkmanın herkesin vazifesi olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Sergimizle beden bulan karşımızdaki bu nadide tablonun hepimizde çok hoş hisler uyandırdığına inanıyorum. Aylarca süren bir çalışmayla bu standın hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. O denli ki gördünüz yahut göreceksiniz, bir kupayı ortadan bölmek suretiyle adeta barışa selam çakan bir anlayışın bu alanlarda beden bulduğuna şahit olduk.” tabirlerini kullandı.

“Mazisi 60 yılı aşan bu futbol aşkımızdan geriye ne kaldı derseniz…”

Futbol denilince kendi dünyasında başka ve çok özel bir pencerenin açıldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Az evvel söz edildiği üzere kağıttan futbol toplarını yaptığımız ve taşlardan iki tane kale direği diker üzere adeta direkler oluşturduğumuz, bütün bunların yanında, şimdiki futbol topları nere… Dikişle topların hazırlandığı, kafayı vurduğun vakit kafanı paramparça eden o günleri doğal unutmak mümkün değil. Oralardan artık buraya geldik. Aklı ermeye başladığından beri futbolla hem alanda yer alarak hem seyirci olarak ilgilenmiş bir kardeşinizim. Hele hele çamur batak o alanlarda oynadığımız günleri unutmak mümkün mü? Değil. Mazisi 60 yılı aşan bu futbol aşkımızdan geriye ne kaldı derseniz onu söyleyeyim. Geriye kalan tek şey; çalımlarla, asistlerle, şutlarla, olursa gollerle 90 artı uzatma…

Alışılmış o vakit hakemler de sağ olsun uzatma filan pek vermiyorlardı. 90’ıncı dakika dolduğunda iş bitiyordu. 90 dakikaya sığdırılmış süper görsel şölenlerdir ve onların kahramanlarıdır. Bizim devrimizde o denli futbolcular vardır ki biz onları yalnızca yetenekleriyle ve golleriyle hatırlamakla kalmıyoruz, biz onları asıl dürüstlükleriyle, tevazularıyla, efendilikleriyle, ekip arkadaşlıklarıyla olan örnek bağlarıyla kısacası insanlıklarıyla rahmetle, hürmetle, hasretle yad ediyoruz.”

Eski efsane futbolcuları andı

Açık tribün kartıyla o vakit Dolmabahçe’ye fiyatsız girdiklerini ve o açık tribün kartıyla Lefter üstadı seyrettiklerini anlatan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ama birileri mesela Lefter’i kaleye yerleştiriyor, o başka sıkıntı. Biz olağan Lefter’i orta alandan gole varıncaya kadar o alanlarda Lefter dediğiniz vakit akla ne gelir belirliydi. Tüm ekiplerin taraftarlarınca nasıl anılıyordu? Futbolun ordinaryüsü diye anlatılıyordu. Tek başına kadro olarak bilenen merhum Baba Hakkı, alışılmış Lefter de artık o da merhum oldu, futbolcuların tamamının ağabeyi olarak görülüyordu. Yıllarca hiçbir maddi çıkar gözetmeden top koşturan Sarıyerli Dozer Cemil… Tutkuyla bağlı olduğu grubunun renklerine o da ömrünü vermişti. Efsane futbolcumuz yeniden bu ortada merhum Metin Oktay, yalnızca gözlerin bile yakalaması mümkün olmayan surattaki şutlarıyla ve bilhassa alışılmış hava toplarına yükselişteki özellikleriyle Metin Oktay başka bir unvanı hak etmişti. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ve rahmetle andığımız Halit Kıvanç’ın futbol anlatımları bile başlı başına bir zarafet timsali idi.”

Erdoğan, dünyada da Pele’den Zidane’a, Cruyff’tan Müller’e kadar büyük biçimde nam salmış kaç oyuncuların bulunduğunu belirtti.

Futbol sanayisi büyüdükçe bu vasıfların yerini öbür özelliklerin ve önceliklerin aldığının da farkında olduğuna işaret eden Erdoğan, “Ancak bu durum, bizim dünyamızdaki futbolu futbol yapan hasletleri unutmamızın münasebeti olamaz. Tam bilakis, futbol kardeşliktir bildirisini tüm gönüllere nakşetmek için daha çok çabalamamız, daha çok emek vermemiz gerektiğine olan inancımız güçleniyor. Bunun yollarından biri de ülkede güçlü bir spor altyapısı kurmaktır. Evlatlarımız bizim üzere toz, toprak, çamur içinde debelenmek zorunda kalmasın diye mahallelere kadar uzanan bir altyapı seferberliği gerçekleştirdik.” dedi.

“Her yaştan insanımızın spordan kopmamasını sağlamaya çalışıyoruz”

Türkiye’deki spor tesisi sayısını 1575’ten 5 bin 290’a çıkarttıklarını bildiren Erdoğan, her biri başka abide hüviyetindeki, seyirci kapasiteleri 10 binle 70 bin ortasında değişen 36 stadyumla da futbolun görsel şölen vasfını tahkim ettiklerini vurguladı. Erdoğan, “Çocuklarımızı okul öncesinden başlayıp üniversite mezuniyetine kadar her etapta spora yönlendirecek düzenekleri güçlendiriyoruz. Ayrıyeten her yaştan insanımızın spordan kopmamasını sağlamaya çalışıyoruz. Futbolun insan fıtratında var olan o görsel zevkini ve rekabet hissini tatmin ederken, dostluk iklimini de güçlendirecek her adımı şahsen destekliyorum.” diye konuştu.

“Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”ni de bu doğrultuda kıymetli bir hizmet olarak gördüğünü belirten Erdoğan, standın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Erdoğan, konuşmasının son kısmında ise stant küratörünün ufak bir kaza geçirdiğini aktararak olaydan ötürü duyduğu üzüntüyü lisana getirdi ve küratöre Allah’tan şifa diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının akabinde iştirakçilerle sergiyi gezdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.