Çocuk ikinci el pazarında oyuncaklar kapışıldı

Çocuk ikinci el pazarında oyuncaklar kapışıldı

ABONE OL
Kasım 2, 2022 23:54
Çocuk ikinci el pazarında oyuncaklar kapışıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka Belediyesi tarafından Türkiye’de birinci defa düzenlenen çocuk ikinci el pazarı renkli manzaralara sahne oldu. Çocuk eşyalarıyla hudutlu tutulan pazarda oyuncaklar ziyaretçiler tarafından adeta kapışıldı. Bostanlı Zühtü Işıl Meydanı’nda gerçekleşen pazara 90 çocuk katılarak stant açtı. Çocuklar konutlarında kullanmadıkları oyuncaklarını, kitaplarını, okul materyallerini, spor materyallerini satışa sundular. Pazarın çocukların ruhsal, toplumsal ve bilişsel gelişimlerini desteklemeyi, tüketim alışkanlıklarında farkındalık yaratmayı, hakikat tüketici davranışları kazandırmayı ve “Sıfır Atık” şuuru oluşturmayı hedeflediği belirtildi. Ayrıyeten çocukların finansal okuryazarlık maharetlerini öğrenerek günlük hayata etkin olarak katılacak, özgüven kazanacak ve paylaşımı içselleştirebilecekleri kaydedildi.

‘TÜKETEREK DEĞİL ÜRETEREK GELECEĞİ İNŞA EDECEĞİZ’

Çocuklar için 2. El Pazarının kıymetinden bahseden Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürü Ela Süratli, şunları söyledi: “Bizler farkına varmadan çocuklarımız süratle büyür ve onlarla birlikte giysileri, oyuncakları da değişir. Gereksinimleri her sene farklılık gösterir. Birden fazla hala kullanılabilir durumdayken çocuklarımızın büyüme suratının gerisinde kalan bu eşyaları atmak; hem ekonomik hem de çevresel olarak israftır. Tüketerek değil, üreterek ve paylaşarak geleceğin inşa edilebileceği niyetiyle, çocuklarımızın da gezegenimizi muhafaza ve kaynaklarımızı tasarruflu kullanma konusunda sorumluluk almalarını hedefliyoruz. Çocuklarımızın kullanılmış bir eşyanın çöp olmadığını anlamaları ve muhtaçlıklarının geri dönüşümle de karşılanabileceğini yaşayarak görmeleri açısından etkinliğimiz, çocuklarımıza ve ailelere şahane bir fırsat sunmaktadır. Büyüyen çocuğun öğrenmesi gereken neredeyse her şey; oyunla ve etkinliklerle desteklenmelidir. Yaparak ve yaşayarak öğrenme, ömür uzunluğu kullanılacak bilgilerin temelini oluşturur. Türkiye’de birinci sefer çocukların satıcı olduğu ve çocuklar için düzenlenen 2. El pazarının, suya atılan taş misali dalga dalga büyüyerek ülkemizin dört bir yanına yayılacağına inanıyoruz. Karşıyaka Belediyesi ‘Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ olarak gerçekleştirdiğimiz uygulamalardan elde ettiğimiz birikim ve deneyimlerle çocuklarımızın gelişimlerine dayanak olacak daha birçok projeyi ve çalışmayı hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.