Çin Merkez Bankası’ndan iktisada takviye iletisi

Çin Merkez Bankası’ndan iktisada takviye iletisi

ABONE OL
Ekim 31, 2022 01:48
Çin Merkez Bankası’ndan iktisada takviye iletisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel seviyede sıkılaşma patikası izleyen merkez bankalarından ayrışma gösteren Çin Merkez Bankası gerçek bölüme yönelik dayanak vurgusunu yeniledi.

Çin Merkez Bankası Lideri Yi Gang, Pazar günü yayımlanan açıklamalarında Çin Merkez Bankası’nın gerçek iktisada kredi dayanağında ileri adım atacağını, bununla birlikte para ünitesi yuanda istikrarı koruyacağını belirtti.

Yi, Cuma günü parlamento oturumunda yaptığı açıklamalarda geniş likidite ve kredi dayanağı kelamı verdi.

Otomotiv ve gayrimenkul satışlarında yavaşlama, global ticaretin zayıflaması, küçük ölçekli şirketlerin inancında düşüş yaşanması ve benzeri gelişmeler Çin iktisadının Ekim ayında zayıfladığına dair sinyaller vermişti.

Bloomberg’in sekiz öncü göstergeyi dikkate alan endeksi üç aylık bir güzelleşmenin akabinde Ekim ayında 4 düzeyinde açıklandı ve ivme kaybına işaret etmişti.

Söz konusu gösterge; büyük şirket paylarını, çelik inşaat demiri stoklarını, bakır fiyatlarını, Çin’in Güney Kore’ye yaptığı ihracatı, Bloomberg’in üretici fiyat endeksi göstergesini, Standard Chartered’ın küçük ve orta ölçekli şirketler ile yaptığı inanç anketini ve yolcu araç satışlarını dikkate alıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.