Çelikte üretim de ihracat da geriledi

Çelikte üretim de ihracat da geriledi

ABONE OL
Kasım 16, 2022 01:00
Çelikte üretim de ihracat da geriledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), eylül ayına ve 9 aylık periyoda ait üretim, tüketim ve dış ticaret datalarını açıkladı.

Buna nazaran, Türkiye’nin ham çelik üretimi eylülde, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 19 azalarak 2,7 milyon tona geriledi. Ham çelik üretimi, ocak-eylül devrinde de yüzde 9,3 düşüşle 27,3 milyon ton düzeyinde gerçekleşti.

Nihai mamul çelik tüketimi, eylülde yıllık bazda yüzde 3,2 azalışla 2,1 milyon ton, Ocak-Eylül periyodunda yüzde 5,2 gerileyerek 24,1 milyon ton oldu. Eylül’de çelik eserleri ihracatı, ölçü istikametinden yıllık bazda yüzde 31,2 azalışla 1,4 milyon ton, paha istikametinden yüzde 42,1 düşüşle 1,1 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

İhracat ölçü olarak düştü

Ocak-Eylül periyodunda, geçen yılın tıpkı devrine kıyasla ihracat ölçü olarak yüzde 15 azalışla 12,5 milyon ton, bedel olarak yüzde 0,2 artışla 11,7 milyar dolar oldu. Eylül ayında çelik eserleri ithalatı, geçen yılının tıpkı ayına nazaran ölçü tarafından yüzde 0,8 artışla 1,1 milyon ton, kıymet tarafından yüzde 6,5 azalışla 1,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu yılın 9 ayında ithalat, geçen yılın birebir periyoduna nazaran, ölçü tarafından yüzde 5 azalışla 11,3 milyon ton, bedel istikametinden ise yüzde 17,6 yükselişle 12,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Çelik eserleri tüketimi içindeki ithalat hissesi yüzde 32 olurken yassı eser tüketimi içindeki ithalatın hissesi yüzde 50’ye ulaştı. Toplam ithalat içindeki Dahilde Sürece Rejimi (DİR) kapsamında yapılan ithalatın hissesi ise yüzde 65,4 olarak belirlendi.

Fabrikalar üretim durduruyor

Geçen yılın Ocak-Eylül devrinde yüzde 110,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın birebir periyodunda yüzde 94,5 düzeyine geriledi.

Açıklamada yapılan değerlendirmede, elektrik gücü ve doğal gaz fiyatlarının son bir yıl içinde yaklaşık 4 misli artış göstermesi ve büyük kullanıcı sanayi kesimlerine daha yüksek doğal gaz fiyatı uygulanmasının tesirlerine işaret edildi. Çelik dalının, toplam maliyetleri içinde yüzde 8 civarında olan elektrik gücü ve doğalgazın hissesinin yüzde 30 düzeyine ulaşmasının, kesimin iç ve dış piyasalardaki rekabet gücünün değerli ölçüde gerilemesine sebep olduğu belirtilen değerlendirmede, bu durumun, çelik kesiminde vardiya sayılarının düşmesi ve birtakım fabrikaların üretimlerini durdurmalarına neden olduğu kaydedildi. Değerlendirmede şu tabirlere yer verildi:

“Eylül 2021’de 3,3 milyon ton olan aylık üretim, 2022’de 2,7 milyon ton düzeyine kadar düştü. 30 Ağustos’ta gerçekleştirilen güç fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların, milletlerarası piyasadaki rekabet gücümüzü düşüren tesiri, ihracat sayılarımıza da yansımış, çelik ihracatımız eylül ayında yüzde 31 gerilemiştir. Kapasite kullanım oranının yüzde 75’ten, yüzde 60’lara gerilemesine yol açan bu gelişmeler, 2022’nin son çeyreğine girilirken üretimde aşağı taraflı hareketlerin devam etmesi ihtimalini güçlendirmiştir. Bu kapsamda, çelik dalında gözlenen olumsuz gidişata son verilmesine yönelik çok istikametli adımların atılması ve sanayi dallarına farklı doğal gaz tarifesi uygulamasına son verilmesi kıymet taşımaktadır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.