Bursa’nın Erguvanları Almanya’da Kök Salacak

Bursa’nın Erguvanları Almanya’da Kök Salacak

ABONE OL
Ekim 31, 2022 22:06
Bursa’nın Erguvanları Almanya’da Kök Salacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osmangazi Belediyesi’nin kardeş belediyelerinden olan Almanya’nın Lahn Dill Kreis Belediye Lideri Wolfgang Schuster ve beraberindeki heyet, Lider Mustafa Dündar’ı ziyaret etti.

İki belediye ortasındaki kardeşliğin 10. yılı münasebetiyle Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin bahçesine Bursa’nın simgelerinden erguvan ağacı dikildi. Lider Dündar, konuk heyete Almanya’da da dikilmek üzere erguvan ağacı fidesi ile birlikte tarihi İnkaya Çınarı’nın tohumlarından armağan etti. Lahn Dill Kreis Belediye Lideri Wolfgang Schuster, kardeşliğin simgesi olarak erguvan ağacını belediye binasının önüne dikeceklerini söyledi.

KARDEŞLİKTE 10. YIL

Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Osmangazi ve Lahn Dill Kreis kardeşliğinin 10. yılı kapsamında Bursa’ya gelen Lahn Dill Kreis Belediye Lideri Wolfgang Schuster başkanlığındaki heyeti, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde ağırladı. Kardeş belediyeler ile karşılıklı bağlantıları daima güçlendirdiklerini belirten Lider Dündar, Almanya’nın Lahn Dill Kreis Belediyesi ile çok âlâ dost olarak Türk-Alman münasebetlerine katkı sağladıklarını söz etti. Lider Dündar, konuklarına birinci olarak Fetih Müzesi’ni gezdirdi. Müzenin mimari ve teknik özellikleri hakkında bilgiler veren Lider Dündar, Fetih Müzesi’nin 42 metrelik kubbe açıklığıyla dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olduğunu söyledi. Lider Dündar, daha sonra Lahn Dill Kreis Belediye Lideri Wolfgang Schuster ve beraberindeki heyeti Bursa’nın fetih gününün tasvir edildiği 3 boyutlu panoramik fotoğrafın olduğu kubbe kısmına çıkarttı. Panoramik resmi dikkatlice inceleyen Alman heyet, şaşkınlıklarını gizleyemedi. Alman heyet, müzedeki seyahatlerinin sonunda özel olarak hazırlanan alanda yayı eline alarak ok atma tecrübesi yaşadı. Alman heyet son olarak ise hatıra para basma kısmına geçerek setinde Osmanlı’nın birinci sikkesinden bastı.

İki belediye ortasındaki kardeşliğin 10 yılı geride bıraktığını hatırlatan Dündar, bu hoş kardeşliği iki kentte Bursa’nın simgesi erguvan ağacı dikerek perçinleyeceklerini söyledi. Osmangazi Belediyesi olarak, tarihi dokuyu ortaya çıkarma ve yeni kentin inşası noktasında en âlâ çalışan belediye olduklarına dikkat çekerek, “Bursa’nın merkezinde olduğumuz için yaptığımız çalışmaların tamamı tüm kente yansıyor. Tüm Bursa’ya hizmet etme şuuruyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hoş çalışmaların sonucunda Türkiye’ye örnek birçok projeyi hayata geçiyoruz.” dedi.

FETİH MÜZESİ’NDE KARDEŞLİK FİDANI

Bursa’nın fetih gününün panoramik olarak anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin kentin yeni tarih ve turizm merkezlerinden biri olduğunun altını çizen Lider Dündar, “2019 yılından itibaren iki yıllık pandemi sürecine karşın 36 farklı ülkeden 1,5 milyondan fazla ziyaretçiyi müzemizde ağırladık. Lahn Dill Kreis Belediyesi ile kardeşliğimizin 10. yılı anısına müzemizin bahçesine Bursa’mızın sembollerinden erguvan ağacı dikiyoruz. Erguvan, Bursa ve İstanbul’da yüzyıllardır yaygın olarak yaşayan bir ağaç. Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid’in damadı Anadolu erenlerinden Buyruk Sultan Hazretleri, her yıl erguvan mevsiminde Bursa’da müritleriyle buluşarak kentte bir bayram, şenlik havası yaşanırmış. 14. yüzyıldan itibaren her yıl Nisan ayında Anadolu’nun dört bir yanından alimler, dervişler Bursa’ya gelmiş. 1855 yılındaki büyük zelzele ile birlikte bu şenlik unutulmuş. Bu geleneği yine canlandırmak ismine üç yıldır Erguvan Bayramı ismi altında fidan dikimi çalışmaları yapıyoruz. Birinci yıl 250 fidan dikimiyle başladık, bir sonraki yıl 650 ve geçtiğimiz yıl da 750 adet erguvan fidanını Osmangazi’de toprakla buluşturduk. İlçemizdeki tüm parklarda erguvan ağacını ve Bursa’mızın sembolü olan doğu çınarını dikiyoruz. Bu cet tohumlarını Ekolojik Ömür Merkezimizde geliştirip üretiyoruz. Kardeşliğimiz, 10 yıllık süreçte olduğu üzere çok daha uzun soluklu olsun, ileriye hakikat esaslı adımlar ve ortak projelerle ile devam etsin inşallah.” diye konuştu.

“KARDEŞLİĞİMİZ DİKİLEN AĞAÇLAR ÜZERE UZUN ÖMÜRLÜ OLSUN”

Lahn Dill Kreis Belediye Lideri Wolfgang Schuster de, konuşmasında Osmangazi Belediyesi ile Lahn Dill Kreis ortasında 10 yıldır devam eden çok hoş bir kardeş kent ilgisi olduğuna dikkat çekti. İki ilçe ortasındaki kardeşliğin çok daha uzun yıllar devam etmesini dileyen Schuster, “Osmangazi Belediyesi’nin insanı kendine hayran bırakan ve kutlamaya bedel olan yapıtı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde bizleri en hoş biçimde ağırladığınız için kendim ve delegelerim ismine sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bu şahane müzenin içerisinde 700 yıllık bir tarih var. Bu 7 asırlık tarihin içerisinde bizler de 10 yılı geride bıraktığımız kardeşliğimizi kutluyoruz. Bugün birlikte bir ağaç diktik. Dikilen her ağacın ömürlü olması ve büyüyerek yaşlanması beklenir. Bugün diktiğimiz ağaç üzere Lahn Dill Kreis ve Osmangazi Belediyesi’nin kardeşliğinin de uzun ömürlü olmasını diliyorum” dedi.

“KARDEŞLİĞİMİZİ BÜYÜTEREK SÜRDÜRELİM”

İki farklı toplum ve kültürün temsilcileri olarak her yıl daha da güçlenerek devam eden kardeşliğin taşıdığı değere dikkat çeken Schuster, “Bizlerin bu birlikteliği, farklı milletleri birleştirmek ismine büyük kıymet taşıyor. Osmangazi Belediyesi ile birlik oluşturmamızın nedenlerinden biri de bizim bölgemizde yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımıza karşı olan saygımızdandır. Lokal alandaki bu birliktelik, ülkelerin dostluğu ve bağları açısından da kıymetli bir öge. Bizler lokal yöneticiler olarak Lahn Dill Kreis ve Osmangazi’de yaşayan beşerler için sorumluluklar taşıyoruz. Bizler, misyon sürelerimiz bitse bile insanlarımızın bağlantılarının hoş formda devam ettirmesini sağlamalıyız. Her vakit dünyanın barış içerisinde olması gerekir. Barışsız hiçbir şey bedelli değildir. Bizim kardeşliğimiz pandemiden ötürü bir duraklama yaşasa da bu kardeşliğimizi aktif bir biçimde sürdürmeliyiz. Bilhassa de gençlerimizin birbirlerini tanımasını sağlamalıyız. Bu bizim öncelikli maksadımız. Bu yıl olmasa da önümüzdeki sene gerçekleştireceğimiz ziyaretlerde gençlerimizi de bir ortaya getirerek kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Sizleri önümüzdeki yıl Lahn Dill Kreis bölgemize davet ediyorum” diye konuştu.

Osmangazi Belediye Meclisi AK Parti Küme Sözcüsü Murat Demir, CHP Küme Sözcüsü Sefa Yılmaz, MHP Küme Sözcüsü Necati Çelik ve Belediye Lider Yardımcılarının da yer aldığı görüşme sonrasında, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin bahçesine Dündar ve Schuster, kardeşlik fidanını dikti. Erguvan ağacına can suyunu Dündar ve Schuster birlikte döktü. Lider Dündar, konuk belediye liderine ayrıyeten Almanya’da Lahn Dill Kreis Belediye binasının bahçesine dikilmek üzere Erguvan ağacı fidanı ve Doğu Çınarı tohumu armağan etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.