Bursa’daki FETÖ davasında tekrar yargılamada karar çıktı

Bursa’daki FETÖ davasında tekrar yargılamada karar çıktı

ABONE OL
Kasım 1, 2022 05:03
Bursa’daki FETÖ davasında tekrar yargılamada karar çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA’da, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında kelamda sıkıyönetim kumandanı olan dönemin Vilayet Jandarma Kumandanı Yurdakul Akkuş’un da ortalarında olduğu 8’i tutuklu, 16 sanık hakkında lokal mahkemece verilen kararlar, Yargıtay 2’nci Ceza Dairesi’nce bozuldu. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nde tekrar yapılan yargılama lokal mahkemece kelamda sıkıyönetim kumandanı olan devrin Vilayet Jandarma Kumandanı Yurdakul Akkuş’un aldığı ‘Ağırlaştırılmış müebbet’ cezası onarken, mahallî mahkemeden ‘beraat’ eden ve Yargıtay bozma ilamından sonra tutuklanan Bilal Dişbudak 15 yıl, 18 yıl ceza alan Ali Çiğci de 15 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti 3 sanığa 9’ar yıl mahpus cezası verirken, ‘yurtdışı yasağı koyarak’ tahliye etti, 10 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünde, kendisini kelamda sıkıyönetim kumandanı ilan eden dönemin Bursa Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Yurdakul Akkuş, Jandarma Bölge Garnizon Kumandanı Tümgeneral Seyfullah Saldık tarafından garnizondan uzaklaştırıldı. Bunun üzerine Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden Akkuş, burada polis tarafından gözaltına alındı. Darbe teşebbüsünde gözaltına alınan birinci muvazzaf asker olan Akkuş’un çantasından, FETÖ’nün kelamda sıkıyönetim kumandanları olduğu yazılan subayların rütbeleri ve isimlerinin bulunduğu liste çıktı. Listedeki isimlerin gözaltına alınması, darbe teşebbüsünün bastırılmasında tesirli oldu. Sorgusunun akabinde adliyeye sevk edilen Akkuş, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Soruşturma kapsamında Akkuş’un da ortalarında bulunduğu 8’i tutuklu, 16 sanık hakkında Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 11 Temmuz 2018’de görülen karar duruşmasında Yurdakul Akkuş, ‘Cebir ve şiddet kullanarak anayasal sistemi ortadan kaldırmaya teşebbüs’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ali Çiğci’ye 18 yıl, Mustafa Ekici, Kemal Şendur ve Hakan Kutkan ile Ertuğrul Yüksel’e de 15’er yıl mahpus cezası verdi. Tutuklu sanıklar Ayhan Şen, Erkan Demirtemel, İbrahim Çetin, Murat Yıldırım ve Yılmaz Gündüz ise 12’şer yıl 6’şar ay mahpusa çarptırıldı. Tutuklu sanık Duran Demir ile tutuksuz sanık Hacı Hüseyin Çelenk’e de 8’er yıl 9’ar ay mahpus cezası verildi.Akkuş ve öbür sanıkların avukatları, kararı Bursa Bölge Adliyesi’nde temyiz etti. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 16’ncı Ceza Dairesi’nde yapılan yargılama sonunda sanıkların talepleri reddedilerek, Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı hukuka uygun bulundu. Sanık avukatları, temyiz için kararı Yargıtay’a gönderdi.Yargıtay 2’nci Ceza Dairesi, Akkuş ve öteki sanıklara mahallî mahkemece verilen ve istinaf mahkemesince hukuka uygun bulunan ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezalarını, sanıkların son savunmalarını manzaralı sistemle yapmalarının savunma haklarını kısıtladığı ve usulen kimi başka münasebetlerle bozdu.KARAR ÇIKTI

8’i tutuklu 16 sanık, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nde tekrar yargılanmaya başlandı. Bugün görülen duruşmaya sanıklar ile yakınları, avukatları ve Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar katıldı. Akşam saatlerine kadar süren yargılama sonucunda kakar çıktı. Sanıklar son kelamlarında üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, mahallî mahkemece ‘beraat’ eden ve Yargıtay bozma ilamından sonra birinci duruşma da hakim önüne çıkan Bilal Dişbudak’a 15 yıl mahpus, kelamda sıkıyönetim kumandanı olan devrin Vilayet Jandarma Kumandanı Yurdakul Akkuş ‘Ağırlaştırılmış müebbet’, Ali Çiğci’ye 15 yıl mahpus cezası verdi. Kemal Şendur, Hakan Kutkan, Ayhan Şen’e 9 yıl mahpus cezası veren heyet, bu sanıklara yurtdışı yasağı koyarak tahliye etti. Öteki sanıklar Duran Demir, Hacı Hüseyin Çelenk, Ali Bülbül, Ali Yasal, Murat Yıldırım, Erkan Demirtemel, Mustafa Ekici, Yılmaz Gündüz, Ertuğrul Yüksel, İbrahim Çetin, beraat etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.