BSH Türkiye “net sıfır” gayesiyle geleceği müdafaa altına alıyor

BSH Türkiye “net sıfır” gayesiyle geleceği müdafaa altına alıyor

ABONE OL
Ekim 30, 2022 23:27
BSH Türkiye “net sıfır” gayesiyle geleceği müdafaa altına alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm tesislerinde karbon sıfır olarak faaliyet gösteren BSH Türkiye, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’ne girerken israf aksisi ve sürdürülebilir bir ekosistemin değerine dikkat çekiyor. 2030’da “net sıfır” amacıyla çalışmalarını sürdüren BSH’nin Gelişen Pazarlar Bölgesi Kurumsal Bağlantı Yöneticisi ve Sürdürülebilirlik Başkanı Burçin Girit, gerçek bir sürdürülebilirlik için döngüsel iktisadın kıymetine dikkat çekiyor.

BSH Konut Aletleri Kümesi, düşük güç kullanımı, uzun ömürlü eserler ve israfı önleyen akıllı teknolojiler için çalışmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Maksatlarını ve 17 şartını rehber kabul eden BSH, 2030 yılında “net sıfır” maksadına ulaşmayı planlıyor.

Gerçek sürdürülebilirliğe ulaşmanın yolu: Döngüsel ekonomi

Şirketin sürdürülebilirlik çalışmaları üzerine değerlendirmede bulunan BSH Gelişen Pazarlar Bölgesi Kurumsal İrtibat Yöneticisi ve Sürdürülebilirlik Önderi Burçin Girit şu sözleri kullandı:

“Yeryüzü kaynaklarımız günden güne azalıyor, başta kaynakların devamlılığını hedefliyor, insanı, odağımıza alan fikirler geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Gerçek sürdürülebilirliğe ulaşmanın kilit ögelerinden biri, iş modelimizi döngüsel bir iktisada uyarlamak. Yeni döngüsel iş modelleri, bir yandan çevresel ayak izimizi azaltmaya yardımcı olurken, tıpkı vakitte şirketimizin gelecekteki varlığını garanti altına alıyor. Kaynak kullanımı için geliştirilen yeni metotlar ve geri dönüşüm oranlarının daha da artmasıyla üretimdeki atık fazlasını azaltabilir ve ekosistemimize katkıda bulunabiliriz. BSH olarak yeni jenerasyon projelerle tüketicilerimizin sürdürülebilir hayat alışkanlıkları kazanmalarını ve döngüsel iktisat modellerini benimsemelerini de destekliyoruz.”

İsrafı önleyen yenilikçi teknolojiler

Geliştirdiği uygulamalarla ekonomik ve güç tasarruflu eserler yaratan BSH, eylül ayında Berlin’de gerçekleştirilen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı IFA’da besin israfını önleyen ve yüzde 20’ye kadar güç tasarrufu sağlayan eserleri de tüketiciyle buluşturdu.

Foodfittery uygulaması konuttaki mevcut yiyeceklerden uyarlanan yaratıcı yemek tanımlarıyla besin israfını önlerken Home Connect uygulaması sayesinde tüketiciler ne kadar güç ve su tükettiğini öğrenebiliyor. Birebir vakitte güç ve su tüketimini denetim altına alıyor hem de kendi CO2 ayak izlerini görebiliyor. Yeni ve akıllı çamaşır makineleri, aktif güç tasarruflu yıkama programları önererek, su, deterjan ve güç tüketimi hakkında bilgi veriyor. Bosch’un son teknolojisi i-DOS otomatik akıllı dozajlama sistemi deterjan tüketiminde farkındalık yaratırken toplamda yüzde 20’lere varan güç tasarrufu sağlanıyor.

Yüzde 95 tekrar kullanım hedefi

2030 yılına dek eserlerinin yüzde 50’sinin dönüştürülmüş materyallerden oluşmasını hedefleyen BSH, aygıtlarda tekrar kullanılabilen materyal oranını 2030 yılına kadar en az yüzde 95’e çıkarmayı hedefliyor.

353.551 m3 su tasarruf edildi

Türkiye’de 2017-2022 yılları ortasında 141 olimpik yüzme havuzu hacmine denk gelen 353.551 m3 su tasarrufu sağlayan BSH Türkiye, yalnızca 2021 yılında 6.5 milyon kWh’lık güç tasarrufu sağladı. Çerkezköy’de bulunan soğutucu fabrikasında geliştirilen ve Almanya’dan özel sürdürülebilirlik mükafatı alan Boyahane Lighthouse Projesi ile tesisin su tüketimi yüzde 40 tasarrufla yaklaşık 10 yüzme havuzu büyüklüğüne denk gelen 30.000 m³, elektrik tüketimi de yüzde 30 tasarrufla 680.000 kWh azaltıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.