Biden’dan çok kar eden petrol şirketlerine sorumluluklarını yerine getirme daveti

Biden’dan çok kar eden petrol şirketlerine sorumluluklarını yerine getirme daveti

ABONE OL
Kasım 1, 2022 21:42
Biden’dan çok kar eden petrol şirketlerine sorumluluklarını yerine getirme daveti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NEW ABD Lideri Joe Biden, ülkenin ekonomik zorluklardan geçtiği bir devirde büyük petrol şirketlerinin üzerlerine düşeni yapmadığını söyledi.

Biden, Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçerek, büyük kar elde eden lakin bunu tüketiciye yansıtmayan petrol şirketlerini eleştirdi.

“Karları inanılmayacak kadar yüksek” diyen Biden, son 6 ayda en büyük 6 petrol şirketinin toplam karının 100 milyar dolardan fazla olduğuna vurgu yaptı.

Biden, kelam konusu şirketlerin “yüksek karlarını” tüketiciye yansıtması halinde petrol fiyatlarının 50 sent daha aşağı düşeceğini ve ABD’deki operasyonlara yatırması durumunda ise fiyatların daha da aşağı çekilebileceğini kaydetti.

Şirketlerin karlarının Amerikalı tüketicilere yansıtılarak rahatlama yaratılması yerine hissedarlara ve yöneticilerin maaşlarına gittiğini belirten Biden, “Ben bir kapitalistim, şirketlerin adil karları ile ilgili bir meselem yok fakat bu kadarı da kâfi.” sözünü kullandı.

Biden, konuşmasına şöyle devam etti:

“Petrol şirketlerinin bugün rekor karları, yeni yahut yenilikçi bir şey yaptıkları için değil; bu karları Ukrayna’daki savaşın beklenmedik bir sonucudur. Bu acımasız çatışmanın beklenmedik sonucu Ukrayna’yı harap ediyor ve dünya çapında 10 milyonlarca beşere ziyan veriyor. Bu türlü bir savaş vaktinde ve tarihi karların elde edildiği bir devirde yöneticilerin ve hissedarlarının kendi dar çıkarlarının ötesinde hareket etme sorumluluğu vardır.”

Petrol şirketlerinin üretim ve rafinaj kapasitesini artırarak ABD’ye yatırım yapma ve tüketiciler için fiyatları düşürme fırsatı olduğuna işaret eden Biden, “Bunları yapmazlarsa fazla karları için daha yüksek vergi ödeyecekler ve öteki kısıtlamalarla karşılaşacaklar.” formunda ikazda bulundu.

Biden, grubunun Kongre ile bu seçenekler üzerinde çalışacağını tabir ederek, “Bu şirketlerin vurgunculuğu bırakmalarının, bu ülkeye karşı sorumluluklarını yerine getirmelerinin ve Amerikan halkına bir rahatlama vermelerinin vakti geldi.” diye konuştu.

Biden’ın ekstra kar eden güç şirketlerine yönelik ek vergi daveti Exxon Taşınabilir ve Chevron üzere şirketlerin geçen hafta açıkladığı üçüncü çeyrek bilançolarının akabinde geldi.

ABD’li güç şirketi Exxon Mobil’in geçen hafta açıkladığı finansal sonuçlarına nazaran, şirket yılın üçüncü çeyreğinde 19,7 milyar dolarlık rekor kar elde etmişti. Exxon Mobil’in geçen yılın birebir devrinde elde ettiği kar 6,8 milyar dolar düzeyinde kaydedilmişti.

Büyük petrol üreticilerinden Chevron’un karı da üçüncü çeyrekte yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 84 artışla 11,2 milyar dolara ulaşmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.