Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları Sona Erdi

Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları Sona Erdi

ABONE OL
Ekim 22, 2022 23:15
Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları Sona Erdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 1-23 Ekim tarihleri ortasında üçüncüsü düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde TÜRSAK Vakfı’nın gerçekleştirdiği “Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nın son gününde Hilal Çelenk ile Gençler İçin Senaryo Geliştirme Atölyesi ve Gülşah Özdemir Koryürek ile Çocuklar İçin Okuma Tiyatrosu Atölyesi yapıldı.

Bu yıl 1-23 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde TÜRSAK Vakfı’nın gerçekleştirdiği “Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nın aktiflik programında 21 Ekim Perşembe günü Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ndeki Gençler İçin Senaryo Geliştirme Atölyesi’nde Hilal Çelenk ve Çocuklar İçin Okuma Atölyesi’nde Gülşah Özdemir Koryürek gençler ve çocuklarla buluştu.

Hilal Çelenk, Gençlerle Senaryonun Değeri Üzerine Konuştu

Buluşmalar kapsamında gençlerle bir ortaya gelen senarist Hilal Çelenk, Gençler İçin Senaryo Geliştirme Atölyesi’nde sinemanın bir grup işi olduğunun üzerinde dururken, “Öncelik doğal ki senaryonun güzel olmasında. Lakin ben istediğim kadar yeterli senaryo yazayım, yeterli bir direktör onu çekmezse hiçbir şeye yaramaz.” diye konuştu. Âlâ bir eser ortaya koymak için kesinlikle düzgün bir senaryo ile yola çıkılması gerektiğini vurgulayan Çelenk, yazarlığın yeteneğe bağlı olduğunu da belirtti.

Gülşah Özdemir Koryürek, Minik Okurlara Tavsiyelerde Bulundu

Çocuklar İçin Okuma Atölyesi’nde minik iştirakçilerle bir ortaya gelen yazar Gülşah Özdemir Koryürek, çocuklara dağıttığı tiyatro metinleri üzerinden değerlendirmeler yaptı. Ayrıyeten çocuklarla hür çalışma tarzında tiyatro gösterisi gerçekleştiren Koryürek, küçük sinemaseverlere replikler okuttu. Bir sahnenin nasıl başlaması gerektiğinin anlatıldığı atölyede çocukların hayal güçlerini ön plana çıkaracak uygulamalara yer verilirken; son kısımda metin kullanılmadan tiyatro yapıldı.

Buluşmalar kapsamında Türkiye’de sinema eğitimi gören yahut sinemayı kendine meslek olarak belirlemiş gençlerin ve sinemaya meraklı çocukların deneyim kazanmalarına katkı sunulurken, gelecekte hazırlayacakları kısa ve uzun metrajlı sinema yahut dizi projelerini üretimcilere nasıl sunacaklarıyla ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlayan atölyeler düzenlendi. Gerçekleştirilen söyleşilerde gençlerin ve çocukların bölüm profesyonelleri ile tanışırken, üretecekleri sanatsal içerikler ile ulusal ve memleketler arası platformlarda aktif olarak yer almalarını ve oluşturulacak platform ile birçok gencin ve çocuğun bir ortaya gelip faal bir irtibat ağı yaratmalarına yardımcı olmak hedeflendi.

“Beyoğlu Kültür Yolu Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”, İstanbul’da sinema eğitimi veren üniversitelerin öğrencileri ile sinemaya meraklı ve kendine bu alanda meslek hedefleyen gençlerin ve 8-13 yaş ortası çocukların iştirakine açık olarak düzenlenirken; programda 12 atölye ve 3 söyleşi yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.