Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde “Cumhuriyet’in 100. yılına armağan” eserler tanıtıldı

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde “Cumhuriyet’in 100. yılına armağan” eserler tanıtıldı

ABONE OL
Ekim 22, 2022 22:30
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde “Cumhuriyet’in 100. yılına armağan” eserler tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığının beş kentte çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri bünyesinde düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılına Armağan” başlığıyla yayın hayatına kazandırılan 14 cilt eser tanıtıldı.

1 Ekim’den bu yana devam eden Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği, 1000’den fazla aktiflikle sanatseverleri kültür ve sanatla buluşturmaya devam ediyor. Şenlik kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un iştirakiyle, AKM Kütüphane Salonu’nda “2023 Cumhuriyetin 100. Yılına Armağan Yayın Projeleri” basın toplantısı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının takviyesi ile Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından yayın hayatına kazandırılan 14 cilt yapıtın tanıtımının yapıldığı toplantıda, Cumhuriyet’in 100. yılına vefa manasında hazırlanan yapıtların ortaya çıkış süreçleri paylaşıldı. Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Eserlerin hepimiz için değerli birer başucu kitapları olacağını düşünüyorum. Lakin temel değerlisi, gelecek nesillere kıymetli birer başucu kitapları olarak aktarılmaları. Cumhuriyetimizin 100. yılını hem büyük coşku hem de büyük bir gururla kutlayacağımız 2023 yılında hayata geçirmek üzere farklı projelerimiz de olacak” dedi. Türk Kültürüne Hizmet Vakfı İdare Heyeti Lideri Şerafettin Yılmaz da proje kapsamında 76 eser yayınlamayı planladıklarını belirtti. Tanıtımı yapılan eserler, “Türk Devletleri Tarih ve Kültür Atlası”, “Türk Devletleri Tarih Atlası”, “Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Türk Büyüğü”, “Kültürümüzün Temelini Oluşturan Kıymetli İnsanlarımızın Biyografileri” ve “Çağdaşı Yabancıların Gözünden Fatih Sultan Mehmed” çalışmalarından oluşuyor.

‘Beyoğlu Lezzet Durakları’nda kültürel renkler buluştu

Festival kapsamında Scarlatta Pera’da düzenlenen gastronomi etkinliğinde ise Beyoğlu’nun kültürel zenginliği yemeklerindeki çeşitlilikle hatırlandı. “Beyoğlu Lezzet Durakları” etkinliğinde Beyoğlu ile özdeşleşen yemekler Bahçeşehir Üniversitesi Mutfak Yöneticisi Şef David Shipman tarafından dizayn edilirken, Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri tarafından hazırlandı.

Troya efsanesi büyüledi

AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda da Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, Troya efsanesini tekrar yaşattı. Anadolu Ateşi’nin ritimleriyle tekrar hayat bulan sanat tarihinin ölümsüz yapıtı Troya, izleyicileri tarihte büyülü bir seyahate çıkardı. Mustafa Erdoğan imzalı şov, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. AKM Tiyatro Salonu’nda Marmoucha Orchestra feat. Mehdi Nassouli, Grand Pera Emek Sahnesi’nde Cello Paradiso, AKM Türk Telekom Açık Hava Sahnesi’nde Fatih Erkoç ve Ceza, Şişhane Meydan Açıkhava Sahnesi’nde Eypio, Galataport İstanbul Saat Kulesi Meydanı Açık Hava Sahnesi’nde ise Ziynet Sali müzikseverlerle buluştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.