BES’in 2022 yılında tercih edilme oranı arttı

BES’in 2022 yılında tercih edilme oranı arttı

ABONE OL
Kasım 1, 2022 04:24
BES’in 2022 yılında tercih edilme oranı arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de 19. yılını dolduran BES, 2012 yılından bu yana fon büyüklüğünü 17 kat; iştirakçi sayısını 4,5 kattan fazla artırdı. TSB Lideri Atilla Benli: “Yüzde 30 devlet katkısı, 18 yaş altı BES, vakıf ve sandıklardan BES’e transfer, birikimlerin kısmen çekilmesi ve temlik edilmesine yönelik getirilen düzenlemelerle gelişimi daima desteklenen sistemimiz, büyük bir muvaffakiyet hikâyesidir” dedi.

Emeklilik Nezaret Merkezi (EGM)nin 26 Ekim 2022 tarihli bilgilerine nazaran, iştirakçi sayısının 7 milyon 703 bin olduğu istekli BES’te toplam fon büyüklüğü 341.6 milyar lira oldu. İştirakçi sayısının 6 milyon 628 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 27,7 milyar TL olarak kayıtlara geçti. Böylece sistemde OKS dahil toplam iştirakçi sayısı 14 milyon 332 bin kişiyi aşarken, toplam fon büyüklüğü de Devlet Katkısı dahil olmak üzere 370 milyar TL’ye ulaştı.

Tasarruf araçları içinde kıymetli bir yere sahip olan BES’in vakit zaman çıkışlar yaşansa da bu yılın başından itibaren tercih edilme oranının arttığı gözlendi.

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yurtiçi tasarrufların artırılmasında Ferdî Emeklilik Sisteminin değerine dikkat çekildi. 2023 yılında, Kişisel Emeklilik Sistemindeki iştirakçilerin finansman muhtaçlıkları sebebi ile kontratlarını sonlandırmak yerine BES birikimleri sayesinde sistemden ayrılmadan avantajlı şartlarla kredi çekebilmesi için alacağın dönemi uygulamasının hayata geçirilmesi sağlanacak.

Reel büyüme sürdü

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Eylül 2022 sonu dalın prim üretimi sonuçlarını yayınladı. Zarurî trafik sigortası ve kaskodaki büyüme dikkat çekti. TSB’nin üye şirketlerinden derlediği datalara nazaran, sigorta dalının 9 ayın sonunda toplam prim üretimi geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 108.1’lik büyüme ile 146.9 milyar TL oldu. Kesimin enflasyondan arındırıldıktan sonra 9 ay sonunda gerçek büyümesi ise yüzde 13,4 oranında gerçekleşti. TSB datalarına nazaran kelam konusu üretim içinde 126.3 milyar TL’lik kısmı hayat dışından gelirken, kelam konusu tarafın büyümesi geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 116,8 olurken, enflasyondan arındırıldıktan sonra gerçek büyüme ise yüzde 18,2 oldu. Hayat tarafında ise kelam konusu periyotta prim üretimi 20.6 milyar TL olurken, buradaki büyüme yüzde 67’de kaldı, reelde ise yüzde 9’luk küçülme gözlendi. Bölümün en çok tartıştığı zarurî trafik sigortasında ise 9 ayda geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 118.5 oranında artışla 35 milyar TL prim üretimi oldu. Kelam konusu branş gerçek olarak ise yüzde 19.1 oranında büyüme yaşadı. Birebir periyotta kasko branşında prim üretimi 27 milyar TL’yi aşarken, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 186.9, reelde ise yüzde 56.4 oranında büyüme yaşandı.

Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Lideri Mehmet Akif Eroğlu, sigorta şirketlerinin geçmişte yaşadıkları meselelerin yarın da karşılarına çıkacağını düşünüp çok müdafaacı davrandıklarını belirterek, “Şirketler bugüne kadar sermaye koydular evet ve biz bu fedakarlıklarını biliyoruz. Lakin geçmiş dehşetle geleceği dizayn edemeyiz. Geçmiş stoku yüzünden bu kadar temkinli davranmak hepimizi zora sokar” dedi.

Yılın üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Anadolu Hayat Emeklilik’in faal büyüklüğü 73 milyar TL’ye ulaştı. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran etkin büyüklüğünü yüzde 82 artıran şirket, başarılı yükselişini sürdürüyor.

Unico Sigorta Genel Müdürü Nadir Güzeler, şirketin yeni stratejileri doğrultusunda yenileme ve güçlendirme çalışmaları yaptıklarını belirterek “İleriye yönelik planlarımız doğrultusunda şirketimizin tertip yapısını genişletiyor ve güçlendiriyoruz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.