Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nde gazetecilerin karşılaştığı baskılar anlatıldı: Gözaltı ve sansür

Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nde gazetecilerin karşılaştığı baskılar anlatıldı: Gözaltı ve sansür

ABONE OL
Temmuz 24, 2023 03:00
Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nde gazetecilerin karşılaştığı baskılar anlatıldı: Gözaltı ve sansür
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de gazeteciler “Basın Özgürlüğü için Gayret Günü” olarak kutlanan 24 Temmuz’a da baskı, sansür ve tutuklama kıskacında girdi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in açıkladığı rapora nazaran gazeteciler, bu yılın birinci 7 ayında 364 kere hâkim karşısına çıktı, 18 gazeteci tutuklandı, RTÜK televizyon kanallarını 22 kere cezalandırdı. Birçok değerli olay ve gelişmede basın kuruluşları sansür ve karartma kararları ile susturulmak istendi.

Çakırözer, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Gayret Günü nedeniyle yılın 7 ayını kapsayan “Basın Özgürlüğü Raporu” hazırladı. Raporda, bu süreçte gazetecilerin karşılaştığı baskılara, yaşanan gözaltılara ve tutuklamalara, açılan davalara ve gerçekleştirilen ataklara yer verildi. Gazetemizin muharriri Barış Pehlivan ile gazetemiz Haber Müdürü Can Uğur’

(Utku Çakırözer)

‘KUTLANACAK DURUM YOK’

Türkiye’nin bu yıl “Dünya Basın Özgürlüğü” sıralamasında gerileyerek 180 ülke içinde 165. sıraya düştüğüne dikkat çekilen raporu pahalandıran Çakırözer, “Gazeteciler, bir 24 Temmuz’u daha basın bayramı olarak kutlayamıyor. Ortada kutlanacak bir durum yok. Gazeticinin mukadderatı bu yıl da tutuklama, gözaltı, soruşturma, dayak ve engelleme oldu. Televizyonlar karartılarak gazete ve internet haber siteleri de tazminat davaları ve engelllemelerle sansürlenerek susturulmak isteniyor” dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel ise “Habercilik faaliyetleri nedeniyle her 10 gazeteciden 4’üne dava açıldığı görülmektedir. 20 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde bulunmaktadır” tabirlerini kullandı. 

(Deniz Yücel)

‘SUSAN ÜLKE OLMAMIZI İSTİYORLAR’

RTÜK, 2023’te başta gazetemiz olmak üzere birçok kuruma erişim manisi ve yayın durdurma cezaları verdi. Türkiye’deki basına ait sansürü yorumlayan avukat Celal Ülgen, “Gazeteciler niyet ve fikir özgürlüğünün pencereleridir. Ülkemizde bilhassa son yıllarda amaç olarak gazeteciler seçilmiş ve susan bir ülke olmamız için evvel gazetecilerin susturulması istikametine gidilmiştir” dedi.

(Celal Ülgen)

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İdare Kurulu’ndan Mustafa Kuleli, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan farklı görüşlere savaş açmış durumda. Türkiye Erdoğan’dan büyüktür” reaksiyonunu gösterdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ise “Yaşadığımız ülkede gazetecilik yapmak tutukluluk nedeni” diye konuştu. 

(Cafer Esendemir)

‘BAYRAM DEĞİL DİRENİŞ GÜNLERİ’

24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Çaba Günü münasebetiyle Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Lideri ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Lider Vekili Cafer Esendemir açıklamalarda bulundu. Esendemir, “Medya kuruluşlarına reklam ambargosu, resmi ilanları kesme, ekran karartma cezalarının uygulanması demokrasi anlayışına gölge düşürdü. Ekonomik düşünceleri olan basının bu girdaptan çıkması ismine kalıcı ve önemli tedbirler alınmasını arzuluyoruz. 24 Temmuz’lar bayram değil, direniş günleri olmuştur” biçiminde konuştu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.