Atıl durumdaki okullar, köy ömür merkezine dönüştürülmeye devam ediyor

Atıl durumdaki okullar, köy ömür merkezine dönüştürülmeye devam ediyor

ABONE OL
Aralık 6, 2022 13:00
Atıl durumdaki okullar, köy ömür merkezine dönüştürülmeye devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atıl durumdaki okullar, köy ömür merkezine dönüştürülmeye devam ediyor

– Karabük’te ikinci köy ömür merkezinin açılışı yapıldı

KARABÜK – Ulusal Eğitim Bakanlığınca yürütülen “Köy Ömür Merkezi Projesi” çerçevesinde faaliyete geçen Köy Hayat Merkezinin ikincisi Karabük’ün Yenice ilçesindeki Güney Köyünde açıldı.

Aktif olarak kullanılmayan köy ilkokullarının yine açılarak hayat merkezlerine dönüştürülmesi projesi çerçevesinde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından tekrar tadilatı yapılan Güney Köyü Köy Ömür Merkezi merasimle hizmete açıldı.

Karabük’te proje çerçevesinde ikincisi açılan köy hayat merkezi muhtaçlıklar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, tabiat, bilim, ve tasarım üzere farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları üzere eğitsel ve toplumsal aktifliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülerek öğrencilerin ve köy halkının hizmetine sunulacak.

Törende konuşan Karabük Valisi Fuat Gürel, “Cumhurbaşkanımızın önderliği ve Ulusal Eğitim Bakanlığımızın uğraşları ile bu köy okullarımız tekrar hayata döndürülüyor, köyde bulunan vatandaşlarımız çocuklarını okula göndersinler, kendileri faydalansınlar diye Köy Ömür Merkezleri hazırlanıyor” dedi.

Karabük’te 5 okulun bu proje çerçevesinde değerlendirildiğini, ilerleyen süreçte talep olduğu sürece ve muhakkak bir yoğunluk olan köylerde eski okulların tadilatını yaparak Köy Hayat Merkezi haline getireceklerini söz eden Gürel, “Cumhurbaşkanımızın bedelli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin uygulamaya geçirdiği Aile Okulu çerçevesinde de buralar değerlendirilecek” diye konuştu.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş ise köy muhtarlıkları işbirliği ile kapalı köy okullarının okulöncesi, ilkokul olarak örgün eğitimde, halk eğitim kursları aracılığı ile de yaygın eğitimde hizmet vermek üzere yine eğitim öğretim süreçlerine dahil olduğunu aktararak şunları söyledi: “Projenin, ailelerimizi oluşabileecek risklere karşı çok daha güçlü hale getireceğine inanıyorum. İnşallah bu süreci başarılı bir formda yürüteceğiz.”

Konuşmaların akabinde eşi Hasret Aras Gürel, protokol üyeleri, köy sakinleri ve öğrencilerle birlikte Güney Köyü Hayat Merkezinin açılış kurdelesini kesen Vali Fuat Gürel, Köy Ömür Merkezinde açılan el sanatları standını gezdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.