Atatürk’ün Hayatını Anlatan Stant İnegöl Kent Müzesinde İzlenime Sunuldu

Atatürk’ün Hayatını Anlatan Stant İnegöl Kent Müzesinde İzlenime Sunuldu

ABONE OL
Kasım 1, 2022 00:42
Atatürk’ün Hayatını Anlatan Stant İnegöl Kent Müzesinde İzlenime Sunuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnegöl Belediyesi, Kent Müzemiz tertibiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftasını içine alacak biçimde “Atatürk” bahisli stant hazırladı. Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumundan vefatına tüm hayatını doküman ve fotoğraflarla anlatan stant, 28 Kasım’a kadar açık kalacak.

İnegöl Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı aktiflikleri kapsamında öze bir standa imza attı. İnegöl Kent Müzesi tertibiyle hazırlanan stant, tıpkı vakitte 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftasını içine alacak halde hazırlanarak, 28 Ekim Cuma günü düzenlenen merasimle izlenime sunuldu.

Kent Müzesi Serdar Rubası Salonunda açılan stantta; her alanda Türk ulusunu tekrar ayağa kaldıran, özveri, fedakarlık ve dayanışma ile tam bağımsız bir ülkenin temellerini atan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü her istikametiyle anlatan evrak ve fotoğraflar yer alıyor. Sergiyi ziyaret edenlerin; Atatürk’ü daha yakından tanımaları, kendini bu ülke için adamış Ulu Önder’in yaptıklarını daha yakından görme fırsatı bulmaları ve tıpkı vakitte 7’den 77’ye herkesin Cumhuriyet Bayramı coşkusunu iliklerine kadar hissetmesi hedeflendi.

SERGİDE YER ALAN İÇERİKLER

“Atatürk” isimli stantta; Mustafa Kemal’in 1881 yılında Selanik’te dünyaya gözlerini açtığı meskenden başlayarak sırasıyla; okul hayatını, askerlik devrini, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ve Ulusal Çabayı başlatması ve ardından; Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi ve nihayetinde 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışına giden yolu anlatan bilgi, doküman ve doyumsuz fotoğraflar, 1. ve 2. İnönü, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz (Başkomutanlık Meydan Muharebesi), 29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in ilanı ve yeni bir devletin doğuşunu bizlere yansıtan bilgiler, İnegöl’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını en hoş halde gösteren fotoğraflar, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1922-1926 yılları ortasında 4 kez İnegöl’e ziyaretleri açıklamalı olarak yer alırken, 20 Ocak 1923 tarihinde İnegöl’e gelişini gösteren fotoğraf, Mustafa Kemal Paşa’nın Yurt Seyahatlerine ilişkin fotoğraflar, İstiklal Savaşı’nı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve inkılapların yapılışını anlatan Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Nutuk isimli yapıtını meydana getirdiği konuşmasının sonunda Türk Gençliğine hitap etmek emeliyle söylediği Gençliğe Hitabesi, Fotoğraflarla Atatürk İnkılapları, Atatürk’ün Vefatı, Atatürk’ün naaşının Dolmabahçe Sarayından alınarak Ankara Etnografya Müzesine götürülüşüne kadar fotoğraflarla anlatımı, Atatürk’ün vefatı münasebetiyle İnegöl’de yapılan merasimden fotoğraflar, Atatürk’ün naaşının, 10 Kasım 1953’de Etnografya Müzesinden alınarak ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e getirilişini yansıtan fotoğraflar, Atatürk’ün Vefatı münasebetiyle dış basında çıkan haberler ile Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı eserler yer almaktadır. Ayrıyeten stant içerisinde Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazılan kitaplar da yer almaktadır.

Serginin açılış merasimi 28 Ekim Cuma günü 17.00’da gerçekleştirildi. Merasimde konuşan İnegöl Belediye Lider Yardımcısı Fevzi Dülger, “İnegöl Belediyesi olarak Kent Müzemiz tertibiyle Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında bugün özel bir stant hazırladık. Burada 1881 yılından vefatına kadar Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından kesitlerin yer aldığı, çok sevdiği eğitim hayatının, kumandanlarının, Samsun’a çıkışının, kongrelerin bir serüvenini göreceğiz. İnegöl’e yaptığı ziyaretlerle alakalı bilgi ve görselleri göreceğiz. Standın kentimize güzel olmasını temenni ediyorum” dedi.

KENT MÜZESİNİN 156. SERGİSİ

Konuşma sonrası kurdele bölümü ile standın açılışı gerçekleştirildi. Akabinde davetliler sergiyi ilgiyle inceledi. İnegöl Kent Müzesi’nin bugüne kadar düzenlediği 156’ncı stant olma özelliğini de taşıyan bu stant, tıpkı vakitte dijital platformlar üzerinden de https://dijitalkitap.inegol.bel.tr/ adresinden izlenime sunuldu. Stant Kent Müzesinde ise 28 Kasım gününe kadar açık kalacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.