Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi

ABONE OL
Ekim 31, 2022 04:51
Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 19 ilçe belediyesi ve meslek odalarının katkılarıyla hazırladığı “Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği” Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Lider Böcek, kentin anayasası niteliğindeki yönetmeliğin Antalyalılara güzel olmasını diledi.

Planlı, kurallı ve kimlikli bir kent amacı doğrultusunda vazifeye geldiği birinci günden itibaren çalışmalara başlayan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Antalya’ya has bir imar yönetmeliği hazırlanması için talimat vermişti. Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tertibinde, 19 ilçe belediyesi ve Meslek Odaları’nın iştirakiyle hazırlanan “Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği” Etraf, şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanarak Resmi Gazete ‘de yayınlandı. Antalya, kent kimliğine kıymetli katkı sunacak anayasa niteliğindeki bir düzenlemeye kavuşmuş oldu.

ORTAK AKILLA HAZIRLANDI

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, yürürlüğe giren Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe giren “Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin iyi olmasını dileyerek şunları söyledi: ”3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe giren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde Büyükşehir Belediyelerine imar yönetmeliği yapma yetkisi verilmişti. Fakat 2017-2019 yılları ortasında bu mevzuda yol alınamamıştı. 2019 Nisan ayında vazifeye geldiğimizde planlı, kurallı kimlikli kent Antalya için ilgili meslek odaları ve 19 ilçe belediyeleri ile birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği çalışmalarını başlattık. Kentimizde yapılaşmanın bir sistem içinde olmasının sağlanması ve denetlenmesi, doğal, kültürel ve tarihi kıymetlerimizin korunması, yasal mevzuatla kent halkının çağdaş, çağdaş sağlıklı yapılarla tanışması, hizmet alması ve memnuniyetinin sağlanarak örnek kent dokusunun yaratılmasında etken olması amaçlanmıştır. ‘Biz birlikte yaparız’ anlayışıyla, ortak akılla uzun çalışmalar sonucu hazırlanan yönetmelik en son biçimiyle Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilerek onaylanmak üzere Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na gönderilmişti. Yaşanabilir yerler planlaması, fonksiyonel ve sağlıklı binalar yapılması, yeşil dokunun artırılması, kent ve yapı estetiğinin sağlanması, manzara kirliliğinin önlenmesi ve ilimiz yöresel şartlarına uygun olması nedeniyle Bakanlığın onayı alınarak “Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği 27 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Antalya’mıza güzel olsun.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.