AKLease’den, 100 milyon euroluk sendikasyon kredi mutabakatı

AKLease’den, 100 milyon euroluk sendikasyon kredi mutabakatı

ABONE OL
Ekim 30, 2022 04:33
AKLease’den, 100 milyon euroluk sendikasyon kredi mutabakatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKLease, Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile toplam 100 milyon euroluk sendikasyon kredi muahedesine imza attı. 5 yıl vadeli bu kredi güç verimliliği, yenilenebilir güç ve KOBİ’lerin yatırımların finanse etmek için kullanılacak.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin geleceğinde ve kalkınmasında büyük rol oynayan yatırımları, uzman leasing tahlilleriyle destekleyen AKLease, 100 milyon euroluk sendikasyon kredisi sağladı. Kredi iştirakçileri ortasında önder tesir yatırımı yöneticisi BlueOrchard Finance Ltd’nin bağlı fonu BlueOrchard Mikrofinans Fonu (BOMF), European Financing Partners (EFP) aracılığıyla Oesterreichische Entwicklungsbank (OeEB) ve FMO aracılığıyla katılan kurumsal yatırımcılar bulunuyor. Kredinin yaklaşık 80’i yenilenebilir güç ve güç verimliliği eserleri için kullanılacak. Geri kalan kısım, AKLease’in esas yeni ekipman ve uzun vadeli varlıklar kiralayan mikro ve KOBİ müşterilerine ayrılacak.

Anlaşmanın imza merasiminde konuşan ve bugün portföylerindeki yatırımların büyük çoğunluğunun güç verimliliği ve yeşil güç yatırımlarından oluştuğunu söyleyen AKLease Genel Müdürü Çetin Düz, “AKLease olarak yatırımlara kesintisiz desteğimizle ‘büyümenin ve iktisadın tamamlayıcı gücü’ olmaya devam ediyoruz. Bugün, FMO ile 5 yıl vadeli 100 milyon euroluk bir kredi kontratı ile bu dayanağı daha da büyüteceğiz. Şirket olarak başta makine, güç, dokumacılık ekipmanları olmak üzere güç verimliliği ve atık idaresine katkı sağlayacak yeni yatırımları odağımızda tutuyoruz. Yatırım büyüklüğü fark etmeksizin tüm yatırım değerlendirmelerinde çevresel etikleri göz önüne alarak ilerliyoruz. Etrafa olumsuz tesir yaratan bölüm ve yatırımları siyaset olarak kıymetlendirme dışında tutuyoruz. Aldığımız bu yeni kredilerle de yeni yatırımları finansal açıdan desteklerken sürdürülebilirliği de eş vakitli desteklemek istiyoruz. Art geriye imzaladığımız kredi mutabakatları da bize bu yolda büyük bir güç katıyor” dedi.

FMO’da Impact (P4i) Yönetici İştirakleri Ruhi Coşgun, “Müşterimiz AKLease için bu en son birden fazla para üniteli kredi mukavelesini katalize etmekten ve düzenlemekten heyecan duyuyoruz. AKLease’e uzun vadeli finansman sağlayarak yenilenebilir güç ve güç verimliliğine yönelik stratejilerini Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayarak destekleyebileceğiz. Bu kredi sayesinde, AKLease yeşil portfolyosunu daha da geliştirebilecek ve ayrıyeten FMO’nun yetkilendirmesi doğrultusunda mikro ve KOBİ müşterilerinin iş yaratmasında ve tutmasında yardımcı olabilecek. AKLease ile iştirakimizin devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” biçiminde konuştu.

BlueOrchard’ın Krediler Müdürü Normunds Mizis ise, “AKLease ile iştirak yapmaktan çok memnunuz. AKLease’in sürdürülebilirlik ve pak güce olan bağlılığından çok etkilendik ve büyümelerini ve münasebetiyle da Türkiye’deki KOBİ dalını desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.