Akkuyu Nükleer, EIF-2022’nı̇n Ana Partneri Oldu

Akkuyu Nükleer, EIF-2022’nı̇n Ana Partneri Oldu

ABONE OL
Ekim 22, 2022 23:12
Akkuyu Nükleer, EIF-2022’nı̇n Ana Partneri Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul, Energy is Future (Enerji Gelecektir) sloganıyla düzenlenen 15. Memleketler arası Güç Kongresi ve Fuarı EIF-2022’ye konut sahipliği yaptı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş’nin ana partneri olduğu aktiflik, Türkiye’den güç dalının önde gelenlerini ve 52 ülkeden bölüm temsilcilerini bir ortaya getirdi.

EIF-2022’nin açılış merasimi, Kongre Yürütme Konseyi Lideri ve Güç Hukuku Uzmanı Av. Çiğdem Dilek ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) İdare Heyeti Lideri Süleyman Sönmez, Bosna Hersek Güç Kesimi Bakan Yardımcısı Admir Softiç, Rosatom Bölge Lider Yardımcısı ve “Rosatom – Orta Doğu ve Kuzey Afrika” Bölge Merkezi Yöneticisi Alexander Voronkov’un konuşmalarıyla başladı.

Alexander Voronkov konuşmasında, kongreyi düzenleyenlere ve Türkiye Cumhuriyeti Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na güç bölümünün önde gelen temsilcileri ortasında profesyonel bir diyalog platformu sağladıkları için teşekkür etti. Voronkov şunları söyledi: “Kongre, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını destekleme sloganıyla düzenleniyor. Çalkantılı bir dünya iktisadı ve global tüketim artışında, güç sistemlerini dengeleyebilecek, piyasa dalgalanmalarını en aza indirebilecek ve karbon azaltma taahhütlerini yerine getirebilecek güç kaynaklarına olan talep her zamankinden daha kıymetli. Nükleer güç, sürdürülebilir ekonomik ve endüstriyel kalkınma için emniyetli bir destek, bir katalizör vazifesi üstlenerek bu talebe karşılık veriyor.”

Rosatom ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. temsilcileri, kongrenin iş programına da katıldılar. Kongrenin farklı bir panel oturumu ise nükleer santral projeleri için tedarik zinciri idaresine ayrıldı. Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Lider Yardımcısı Oğuz Can’ın moderatör olduğu panelde sunumlar, Nükleer Teknik Dayanak Anonim Şirketi (NÜTED) Genel Müdürü Yusuf Ceylan, NDK Ekipman İmalat Kontrol Küme Başkanı Yasin Çetin, T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Altyapı Geliştirme Dairesi Uzmanı Hakan Hatipoğlu ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Üretim ve İnşaat Tertip Yöneticisi Denis Sezemin tarafından yapıldı. Oturum, Akkuyu NGS için referans santral olan Novovoronej NGS-2’nin sanal tipiyle başladı. Kongreye katılanlar, III+ kuşak reaktörlerle çalışan nükleer santralin ana kısımlarını çevrimiçi olarak gördüler.

Denis Sezemin, Akkuyu NGS projesinin uygulanmasının mevcut durumuna değinerek, Türkiye’deki birinci nükleer güç santrali için ekipman tedariğine ait şunları söyledi: “Türk şirketleri Akkuyu NGS projesinde çok etkin bir biçimde yer alıyor. Materyal, ekipman ve hizmet tedariğinde farklı alanlarda yer alıyorlar. İnşaat alanındaki yapı materyallerinin birden fazla Türk üretimidir. Yerli üreticiler projenin gereksinimlerine yönelik beton karışımları, inşaat demiri, metal yapılar, su yalıtım gereçleri, borular ve kablo eserleri tedarik ediyorlar. Türk üreticiler, gerekli sertifikalara sahip olmaları şartıyla havalandırma, ısı değişimi ve elektrik ekipmanları, pompalar, basınçlı kaplar ve çok daha fazlasını ana NGS tesisleri olan nükleer ve türbin adaları için tedarik edebilirler.”

Rosatom’un güç depolama sistemleri için sanayi entegratörü olan TVEL Yakıt Şirketi’nin bir kesimi olan RENERA Ticari Yöneticisi Dmitry Turchin, “Enerji Depolama Sistemi Üretimi ve Teknoloji Transferi” bahisli bir sunumla “Şebekeden Son Kullanıcıya Güç Depolama” panel oturumunda yer aldı. Rusatom Altyapı Çözümleri’nin bir kesimi olan Dijital Platformlar ve Akıllı Kent Tahlilleri CEO’su Alexey Golubev ise Akıllı Kent konseptiyle ilgili bir oturumda konuştu.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin standı EIF-2022 fuar alanında faaliyet gösterdi. Standı ziyaret edenler, “VVER-1200 teknolojili NGS” isimli artırılmış gerçeklik taşınabilir uygulamasına büyük ilgi gösterdiler. Uygulama ile Akkuyu NGS’nin interaktif 3D modeli görülebildi, nükleer güç santralinin ana tesisleri ve ekipman ögeleri görselleştirildi ve NGS’nin çalışma prensipleri hakkında bilgi edinebildi.

Stantta ayrıyeten, AKKUYU NÜKLEER uzmanlarının İstanbul’daki liselerden fuara özel olarak davet edilen öğrencilere Akkuyu NGS projesi ve nükleer gücün Türkiye’nin teknolojik gelişimi için kıymeti hakkında bir sunum yaptığı bir konferans alanı da yer aldı. Dev ekranda Akkuyu NGS inşaat alanında bir görüntü çeşidi yayınlandı ve Rusya’da eğitim görmüş Türk nükleer mühendisler çeşit rehberi olarak vazife yaptı. Görüntü çeşidinin akabinde stant vazifelileri konuklara sorular sordu ve hakikat karşılık verenlere ikramlar dağıttı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş satın alma uzmanları ayrıyeten, fuarın b2b’ye ayrılan kısmında Akkuyu NGS projesinin potansiyel tedarikçileriyle satın alma prosedürleri ve tedarikçiler için gereklilikler hakkında 50’den fazla çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.