4. sefer 75 baz puanlık artış yapan Fed’den ‘süreç sona yaklaşıyor’ sinyali

4. sefer 75 baz puanlık artış yapan Fed’den ‘süreç sona yaklaşıyor’ sinyali

ABONE OL
Aralık 1, 2022 19:00
4. sefer 75 baz puanlık artış yapan Fed’den ‘süreç sona yaklaşıyor’ sinyali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fed siyaset faizini 75 baz puan artırırken, önümüzdeki devir için daha hudutlu artış sinyali verdi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi siyaset faizinin 75 baz puan artırılması istikametindeydi.

Fed bu kararla birlikte son 4 toplantıda siyaset faizini 75’er baz puan artırmış oldu.

Son yapılan faiz artışıyla birlikte siyaset faizi 2007 Aralık ayından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Karar metninde enflasyonu dizginlemek için başlatılan agresif sıkılaşma sürecinin son kademesine girdiği tarafında bir yönlendirme dikkat çekti. Karar metninde devam eden faiz artışlarına vakit içinde yüzde 2’lik enflasyon gayesine dönmek için yeteri kadar sıkılaştırıcı bir düzey ismine gereksinim duyulduğu tabir edildi.

Karar metnine yeni giren sözde Fed, maksat aralığındaki gelecek faiz artışlarının suratını belirmede Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) para siyasetindeki birikimli sıkılaşmayı, para siyasetinin ekonomik aktivite ve enflasyon üzerinde yarattığı etkiyi ve ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacağını belirtti.

Karar oybirliği ile alınırken, Fed yetkililerinin enflasyonla çabaya sıkı sıkıya bağlı olduğuna bununla birlikte sıkılaşmanın yarattığı etkiyi görmezden gelmediklerine işaret etti.

Powell: Faiz artışlarına orta vermeyi düşünmek için çok erken

Kararın açıklanmasının akabinde Fed Lideri Jerome Powell basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

Powell’ın öne çıkan açıklamaları şunlar oldu:

Yüzde 2’lik enflasyon maksadına güçlü bir formda bağlıyız. İstihdam piyasasındaki büyümenin sürmesi için fiyat istikrarına muhtaçlık var. Göstergeler 4. çeyrek için ölçülü bir büyümeye işaret ediyor.

İstihdam piyasası sıkı kalmaya devam etti. Enflasyon uzun vadeli yüzde 2 gayesinin üzerinde kaldı.

Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin düzgün bir biçimde çıpalandığı görülüyor.

Konutta olduğu üzere faiz artışlarının talep üzerindeki tesirli olduğunu görüyoruz.

Bir noktada faiz artışlarının yavaşlaması uygun olacak. Faizlerde hâlâ diğer yollarımız var. En son faiz düzeyi daha evvel öngörülen düzeyden daha yüksek. Enflasyonun kararlı bir formda gerilediğini görmemiz gerekiyor.

Şu evrede ne kadar ileri gideceğimiz değerli bir soru. Para siyasetinin tesirleri konusunda birçok belirsizlik var. Faiz artışlarını yavaşlatma vakti önümüzdeki toplantıda da gelebilir. Aralık toplantısında daha küçük bir faiz artışını tartışmamız muhtemel.

Para siyasetini çok sıkılaştırdığımızı düşünmüyorum. Faiz artışları başarılı.

Faizi gerçek faizin müspet olduğu yere getirmek isteyeceğiz. Finansal şartlar bir ölçü sıkılaştı.

Uzun vadeli enflasyon beklentileri geriledi. Yüksek kısa vadeli enflasyon beklentileri çok tasa verici.

Eğer enflasyonu geriletemezsek kalıcı olacak. Yeteri kadar sıkılaşmada başarısız olmak ve erken gevşemek istemiyoruz.

Faiz artışlarına orta vermeyi düşünmek için çok erken.

İstihdam piyasası çok güçlü. Hane halklarının güçlü bir harcama yapısı var. Enflasyonu aşağı çekmek vakit alacak, bunun için sabırlı olunmalı.

Ücretler tarafında karışık bir tablo var. Fiyatların enflasyon için ana öykü olduğunu düşünmüyorum. Fiyat artışı-enflasyon döngüsü oluşacağını sanmıyorum. Fiyatların sürdürülebilir bir halde artmasını isterim.

Küresel iktisat açık ki sıkıntı vakitlerden geçiyor. Güçlü dolar birçok ülke için zorluk oluşturuyor. ABD iktisadı güçlü. Modellemelerimizde dünyadaki gelişmeleri de dikkate alıyoruz. Fed enflasyon konusunda başarısız olursa bu dünya için de daha güzel olmayacak.

Ara seçim gündeminde enflasyon birinci sıralarda

ABD’de orta seçimler hasebiyle enflasyondaki kalıcılık kıymetli bir başlık olarak öne çıkmıştı.

Cumhuriyetçiler yüksek enflasyonu en kıymetli sorun olarak sunarken, hatası ABD Lideri Joe Biden ve partisine yüklemeye çalışıyor.

Geçen hafta, iki Demokrat senatör Powell’a faiz oranlarını çok fazla yükselterek “gereksiz sorunlara” yol açmama daveti yapmıştı. Tüm bu gelişmeler öncesinde ABD’de açıklanan JOLTS bilgileri, ülkede açılan yeni iş durumlarının Eylül ayında 437 bin artışla 10,7 milyona yükseldiğini gösterdi.

Bloomberg anketine katılanların medyan beklentisi 9,8 milyon düzeyindeydi. Yeni iş ilanlarında yaşanan artış, resesyon kaygılarına rağmen çalışan talebinin artmaya devam ettiğini ve istihdam piyasasının gücünü koruduğunu ortaya koydu.

Bloomberg Ekonomisti Eliza Winger faiz kararı açıklanmadan yaptığı değerlendirmede, “Ekonomik ivmede görülen açık yavaşlamaya rağmen yeni iş ilanları Eylül’de de düşmedi. Bu da işgücü piyasasındaki çok ısınmayı önlemek isteyen bir Fed için durumu daha da karmaşık hale getirdi” değerlendirmesini yapmıştı.

Özel bölüm istihdamı beklentiyi aştı

Açık iş sayısında beklenmeyen bir artış görülürken, son gelen özel kesim istihdamı verisi ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ADP bilgilerine nazaran Ekim’de özel dal istihdamı 239 bin arttı. Bloomberg anketindeki beklenti 185 bindi.

-Fed Lideri Powell’ın konuşması anlık olarak güncellenecektir. Powell’ın konuşmasını takip etmek için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.