Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Türk mühendisleri üretti! ‘Hayalet motor” suda ‘iz’ bırakmayacak!

3 gün önce
1 kez görüntülendi

Türk mühendisleri üretti! ‘Hayalet motor” suda ‘iz’ bırakmayacak!
Reklam
Konya’da bir şirketin ürettiği yeşil teknolojiye sahip bot ve yat motoru, sessizliği ve suda iz bırakmayan kabiliyetiyle dikkati çekiyor.

Merkez Karatay ilçesindeki sanayi sitesinde elektrikli motor üretimi üstüne faaliyetine başlayan Dewjet şirketi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle bot ve jet motoru üretimi için çalışmalara başladı.

Şirketin yöneticisi Muhammed Ali Okka’nın öncülüğünde, alanında uzman Türk mühendislerinin üstün çaba ve çabalarıyla çevreci ve dışarıdan takmalı elektrikli jet motoru tasarlandı.

 

Muadillerine göre düşük enerji sarfiyatında yüksek verimle çalışan elektrikli motor, bot ve yatların yanı sıra savunma sanayisinde de kullanılabilecek.

Dünyada piyasaya baskın markaların 200 kilogramın üzerindeki motorlara tarafından, 40 kilogram hafifliğiyle dikkati çeken yerli motor, özgün tasarımıyla suda iz bırakmıyor.

Prototipi deneme edilen ve başarılı sonuçları kayıt edilen motor, seri üretime hazır ışık halkası getirildi.

 

– Yüksek verimli ve çevreci

Şirketin yöneticisi alet yüksek mühendisi Muhammed Ali Okka, AA muhabirine, firmanın ileri teknoloji alanında elektrikli bot ve yat motoru üretmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

 

Elektrikli motorlara deniz ve kara araçlarında seri bir geçişin yaşandığına dikkati çeken Okka, iklimdeki değiştirme ve fosil motorların çevreye verdiği zararın bunda etkin olduğunu vurguladı.

 

Okka, deniz araçlarında iki alıcı motorun kullandığına dikkat çekici ederek, “Tesir sistemleri yönünden pervane ve jet motorları var. Fosil yakıtlı motorlar, yüksek emisyon değerleriyle çevreye verdiği zarardan nedeniyle gelişmiş ülkelerde çabucak yasaklanıyor. Elektrikli olanlar da desteklerle ön plana çıkarılıyor. Pervaneli motorların verimliliği jet motorlara kadar daha düşüktür.” diye konuştu.

 

Alanında bilirkişi ve farklı branşlardaki 17 mühendisle yerli jet motoru imalatı için alıştırma başlattıklarını anlatan Okka, 5 yıllık AR-GE sürecinin arkasında tasarımın ete kemiğe büründüğünü söyledi.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık