Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Son dakika: Türkiye’nin mümkün harekatı PKK’yı korkuttu! İnanılmaz planı devreye soktular

1 saat önce
2 kez görüntülendi

Son dakika: Türkiye’nin mümkün harekatı PKK’yı korkuttu! İnanılmaz planı devreye soktular
Reklam

Son dakika haberi… Münbiç, Tel Rıfat, Tel Halaf ve Ayn İsa’yı kapsaması beklenen askeri müdahale öncesi Gaz Lambası, bölgeye terörist yığmaya başladı. Ayn İsa’da sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başlayan terör örgütü, 20 evi askeri nokta haline getirdi. PKK’lılar bu şekilde hava harekatını önlemeyi planlıyor.

Ankara’nın kararlı mesajları ve sahadaki askeri hareketlilik Suriye’deki terör örgütü PKK/YPG’yi korkuttu. Örgüt, işgali altındaki bütün bölgelerde alarm durumuna geçti. Barış Pınarı bölgesine yakın ön cephedekilere Kuzey Irak’taki Gaz Lambası’den takviye yollandı. Bu elebaşlarının bölgedeki diğer teröristlere iddiaya göre komuta edeceği belirtiliyor.

ARAPLAR SİLAH ALTINA ALINIYOR

Yerel kaynaklara tarafından özellikle çoğunluğu Arap olan gençler zorla tabanca altına alındı. Bu gençlerin tünel kazma ve mayın/EYP döşeme gibi işlerde çalıştırıldığı belirtildi. Kaçmaya çalışan gençlerin de bariz nişancılar tarafından vurulduğu aktarıldı. Mümkün harekât bölgelerinden birisi olan Ayn İsa’da örgüt elebaşları kendi ailelerini diğer yerlere göndermeye başladı.

Örgüt olası hava ve topçu atışları sivilleri canlı kalkan olarak uygulamak için de harekete geçti. Birçok askeri nokta semt aralarına taşındı. 20’ye yakın konut zor kullanarak boşaltılarak, karargâh haline getirildi. Münbiç ve Tel Rıfat’a a da destek güçler gönderildiği dile getirildi.

İDLİB’TE SAVAŞ BAŞLAYABİLİR

BU VESILEYLE rejim ve İran destekli milislerin İdlib’e karşın hamle planı da netleşmeye başladı. İran destekli Bakır Tugayı Komutanı Hac Halid, İdlib’te her lahza savaşın başlayabileceğini söyledi. Halid, “Savunmada kalmamamız gerekiyor. Sahadaki bütün olasılıklar için Rus tarafı ile koordinasyon halindeyiz. Esed güçleri de yardım büyük birliklerini İdlib bölgesine yolladı.” ifadelerini kullandı.

Hac Halit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esed yönetiminden üst seviye bir yetkili, önümüzdeki günlerde İdlib şehrine yönelik beklenen bir askeri harekatın ön hazırlıklarını yaptıklarını iletti. İlk ayak güney İdlib’den başlayacak ve Cebel ez Zaviye denetim altına alınacak. Derhal, Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki muhalefet tehlikesini ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.”

OPERASYONA HAZIRIZ

Suriye Ulusal Ordusu Sözcüsü Yusuf Hammud da ayrıca İdlib’te ayrıca de PKK bölgelerindeki hareketliliği doğruladı.

Harekat için hazırlanmış olduklarını dile getiren Hammud şunları kaydetti:

“Ülkenin kuzeybatısındaki yoğun nüfuslu muhalefet kontrolündeki bölgede dört milyondan artı insan yaşıyor. Bunların aralarında yarım milyonu, Rusya’nın saldırılarını arkasından Türkiye sınırındaki kamplarda yaşamak zorunda kaldı. Suriye’nin kuzeybatısında rejimin ve Rusların gerçekleştirdiği hava saldırı ile Halep kırsalında SDG milislerinin gerçekleştirdiği operasyonlar arasında uyum var. Bölgede sivilleri maksat bölge saldırıların sayısı her geçen gün artıyor. Türk ordusuyla koordineli olarak bölgenin güvenliğinin sağlanması için gerekli bütün hazırlıklar devam ediyor.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık