Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Putin dolara alev püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor

1 saat önce
1 kez görüntülendi

Putin dolara alev püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor
Reklam

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Haftası münasebetiyle CNBC’den Hadley Gamble’a konuştu.

Washington’ın ulusal borcu artırıp içeride şişirdiğini bildiren Putin doların yaptırım silahı olarak kullanılmasının küresel rezerv para birimi rolünü baltaladığını, ABD’nin bindiği dalı kestiğini söyledi.

“Bana pek geliyor ama, ABD doları yaptırım arabulucu olarak kullanıyor. Rusya gibi ABD yaptırımlarıyla karşısında karşıya kalan ülkelerin başka seçeneği yok, sadece öteki para birimlerinde anlaşmalara vermek zorunda kalıyoruz”

Putin, Gamble’ın, ‘Bitcoin gibi kripto para birimlerini petrol ve gaz ticaretinde kullanılıp kullanılmayacağı’ sorusuna, kripto para birimlerinin dengesizliğine atıfta bulunarak, ‘Prensipte yapılabilir, ama bunun için çok erken.’ biçiminde cevap verdi.

Rusya’nın enerji ticaretinde hala dolar kabul ettiğini açıklayan Putin, şimdilik ABD para birimini ayrıntılarıyla terk etme planı olmadığını açıklama etti.

Putin ‘Ancak Amerikalı yetkililerin politikası devam ederse… O süre hiçbir şey yapmamız gerekmeyecek, ABD’nin kendisi yapacak. Dolara olan güveni sarsıyorlar.’ dedi.

Rus lider, ABD müttefiklerinin bile dolar varlıklarını azalttığını ve iki taraflı ticarette ABD para birimine daha az güvendiğini belirtti. Yalnızca doların yaptırımlar için silah haline gelmesi değil, bununla birlikte Washington para basıp milli borcu artırarak para birimini kendi ülkesinde devalüe etmesinin büyük bir sorun olduğuna dikkat çekti.

‘SIRADA NE VAR? ABD BİNDİĞİ DALI KESİYOR’

Putin, ABD’nin dolar oyunlarına şu sözlerle karşı çıktı:

Olasılıkla tarihte ilk kez, ABD’de enflasyon uzun süredir gerçekleşmeyen bir oranda büyüyor. Acilen cümbür cemaat şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD idareli yetkilileri bu heybetli borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda bazı manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler?

Putin, ülke içinde kısa vadeli siyasi gelir uğruna doların küresel rezerv para birimi olarak hakimiyetini baltalayarak, ama uzun vadede stratejik idareli çıkarlarına zarar vererek ABD’nin aslında “oturduğu dalı kestiğini” ifade etti.

KAYNAK: STAR.COM.TR
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık