Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede kayda değer gelişme

12 dakika önce
2 kez görüntülendi

Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede kayda değer gelişme
Reklam

Milyonlarca memuru kapsayacak 3600 ilave gösterge düzenlemesi için birincil görüşme kasımda yapılıyor. 3600 ilave gösterge için özel bir komisyon oluşturulacak. Komisyon, düzenlemenin yol haritasını çıkaracak

Yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen’in yer alacağı komisyonda, Egzersiz Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan da temsilciler yer alacak. Komisyon, 3600 ilave düzenlemesinin yol haritasını çıkaracak.

İşte 3600 ek göstergede “Ne süre gelecek?” ve “Kapsamı ne olacak?” sorularına ilişkin manâlı teferruatlar:

KAPSAM GENİŞLETİLMELİ

 Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3600 ilave gösterge çalışmasının 2022 yılı içinde tamamlanması yönünde talimatının olduğunu belirterek, “Biz sürecin daha önce başlaması için kasımda gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda kurul oluşturulmasını ve çalışmaların başlatılmasını istek ettik” dedi.

Memur-Sen’in, ek gösterge konusunda yapılacak çalışmanın ayrıca haksızlığa hem de yeni hukuki düzenlemelere oluşturmadan tamamlanmasını önerge ettiğini gösteren Yalçın, “Bu sonuca ulaşmak için de vaadin kapsamı genişletilmeli. Unvan, kurum, öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve sanki gerekçeler üzerinden fark yapılması adil bir netice üretmiyor. Bunun için ortaya büyük bir gayret koyuyoruz” diye konuştu.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI % 65 ARTACAK

2200 ek göstergeden yararlanan ve düzenleme sonrası 3600 ilave göstergeye yükselecek olan millet görevlisinin aylık gelirinde 251.72 TL yükselme olacağını aktaran Yalçın, “2008 öncesi göreve başlayan ve 30 yıl hizmeti yer alan ulus görevlisinin 3600 ilave göstergeye yükselmesi durumunda tazminata yansıtma oranı yüzde 85’ten 145’e yükselecek.

en az devlet memuru maaşında da yüzde 65’e yakın artma olacak. Emeklilik maaşında 1.100 TL, emeklilik ikramiyesinde 38 bin TL artacak” dedi.

5434 ile 5510’a ast personel aralarında maaşı ve sosyal güvenlik haklarında ayrım olduğunu gösteren Yalçın, Memur-Sen’in teklifleri arasında bunu ortadan kaldıracak hükümlerin de bulunduğunu açıklama etti.

KAYNAK: SABAH
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık