Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Lübnan’da göstericilere alev açıldı: Ölü ve yaralılar var

30 dakika önce
1 kez görüntülendi

Lübnan’da göstericilere alev açıldı: Ölü ve yaralılar var
Reklam

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerinin üstüne alev açıldı, olayda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bilgisi var.

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı’nda geçen sene meydana gelen patlamayı soruşturan etken Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Hak Sarayı önüne dürüst yürüyüş için toplandı.

AA’nın bölgedeki muhabirinden alınan bilgiye göre, Beyrut Adalet Sarayı’na dürüst yürüyüşe geçen göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binaların üzerinden alev açıldı.

️حين تكون اذرع ايران في اي دولة تكون نفس المشاهد فيها #العراق#بيروت pic.twitter.com/2y3U7EeyYW

— مازن العراقي…قاهر الذيوول (@m13_iraqi) October 14, 2021

 

Zaman Zaman alev açılmaya devam ediliyor. Gerginlik ile korkunun sürdüğü bölgeye çok sayıda emniyet gücü intikal etti.

Ordu ile Şii Emel Hareketi milisleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

6 ÖLÜ 60 YARALI

Lübnan’da yaşanan şiddetli çatışmalara ilişkin bilanço ortaya çıkmaya başladı. İlk belirlemelere göre yaşananlarda 6 kişi hayatını kaybederken minimum 60 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Beyrut’taki çatışmalarda şu esas kadar 6 birey öldü 60 birey yaralandı.

Çatışmalar devam ediyor. https://t.co/RSjq9etwE0

— Yaser Emre (@yasiremres) October 14, 2021

ORDU: GÖRDÜĞÜMÜZ SİLAHLIYA ATEŞ AÇACAĞIZ

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, öğleden daha sonra Merkez Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

Lübnan Ordu Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin silahlı görülen her kişiye ateş edeceği belirtildi.

Mikati, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Beyrut’ta herkesi sükunete çağırarak “Sebep ne olursa olsun fitnenin peşinden gidilmemesine ziyafet ediyorum.” ifadelerini kullandı

Bölgede kontrolü sağlamaya çalışan Lübnan Silahlı Kuvvetleri ile gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Mikati, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de iletişim kurduğunu kaydetti.

BEYRUT LİMANI’NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, gerisinde bütün kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada 200’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden pozitif kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama sebebiyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

V6Wa8_1634213435_268.jpg

Şİİ ESKİ BAKANLAR, HAKİM BİTAR’I ‘FİTNE’ ÇIKARMAKLA SUÇLUYOR

Şii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir’in avukatları, önceki gün soruşturmayı yürüten hakim Bitar hakkında “görevden alınma” talebiyle dava açmıştı.

Şii eski bakanlar Halil ve Zuaytir, Bitar’ı “Beyrut Limanı patlamasıyla ilgisi olmayan isimleri suçlayarak fitne çıkarmakla” suçluyor.

OOF4e_1634213440_9994.jpg

Bitar ise hakkındaki “görevden gücenme” talebi öncesinde, son duruşmaya katılmayan Ali Hasan Halil hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı.

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah’a mensup bakanlar, dominant Bitar’ın yerine soruşturmaya başkasının atanmasının ısrarı üstüne oluşan stres nedeniyle dün Bakanlar Kurulu toplantısı yapılamamıştı.

KAYNAK: HABER7
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık