Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

iPhone 13 üretimi çip krizinden etkileniyor

3 gün önce
2 kez görüntülendi

iPhone 13 üretimi çip krizinden etkileniyor
Reklam

Bloomberg’de bulunan bir habere kadar Apple, çip krizi nedeniyle iPhone 13 tedariğinde sekteye uğradı. Şirket, 2021 yılı sona ermeden önce 90 milyon adet imal gerçekleştirmeyi planlıyordu. Ama koronavirüs pandemisiyle hemen her sektörü içten etkileyen çip krizi, Apple’ın bu kararını uygulanamaz ayla getirdi. Hazırladığı haberi konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandıran Bloomberg’e kadar Apple, sene bitmeden maksimum 80 milyon adet üretim yapabilecek.

TÜKETİCİ VE YATIRIMCILAR DURUMDAN RAHATSIZ

Bloomberg’in servis ettiği haber, tüketicileri üzdüğü gibi yatırımcıları da rahatsız etti. Apple hisseleri, olay üzerine yüzde 1,6 civarında geriledi. Oysa sadece Apple yok, Apple’ın çip tedarikçileri olan Broadcom ile Texas Instruments de bu durumdan etkilendi. Bu şirketlerin hisse senetlerinde de düşüşler yaşandı.

TESLİMAT TARİHLERİNDE DE GECİKMELER YAŞANIYOR

1 Ekim’den önce ve sonradan ön sipariş vermiş kullanıcılardan bazıları da tahmini teslim tarihinin ötelenmesinden dolayı mağdur olduklarını farklı alanlara yönlendirilmiş platformlarda belirtiyor. Çin’deki elektrik ve su sıkıntısı ne zaman ve nasıl çözülür bilinmez oysa iPhone imal ve teslimatlarının gecikmesinin düzelmemesi tüketicilere olumsuz yansımaya devam edecek gibi görünüyor.

iPhone 13 serisi güncel teslimat tarihleri

iPhone 13 ufak: 1-8 Kasım

iPhone 13: 8-15 Kasım

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max: 15-22 Kasım

KAYNAK: HABER7
Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık