Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Hibrit çalışanlar tehlikeye sebep olacak hibrit alışkanlıklar getiriyor

Dün
3 kez görüntülendi

Hibrit çalışanlar tehlikeye sebep olacak hibrit alışkanlıklar getiriyor
Reklam

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba, işverenlerin keza X ayrıca de Y jenerasyonlarının ihtiyaçlarına yıllarca cevap verdikten sonradan şimdilerdeyse pandemi sonrası ortaya çıkan yeni bir nesil ile karşı karşıya olduklarını söylüyor: Hibrit çalışanların yüzde 85’i kendilerini “N jenerasyonu (yenilikçi tür)”nun özellikleriyle bağdaştırıyor.

Dijital insanbilim uzmanı Brian Solis göre türetilen N jenerasyonu kavramı, dijitale öncelik verilen deneyimlerle çoğalan ve hem satın aldıkları ayrıca çalıştıkları keza de destekledikleri markaların sunacağı kişiselleştirme, özelleştirme ve şeffaflığına ayrıca değerinde veren nesiller arası bir kalabalık olarak tanımlanıyor. Bütün bunların yanı sıra hem evde ayrıca de meslek uygun teknolojiden daha önce hiç olmadığı dek anlıyor, kullanıyor ve istek ediyorlar.

5 farklı Avrupa pazarında 5018 hibrit çalışan üzerinde yapılan çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 78’i COVID-19 öncesine kıyasla teknolojiyi daha pozitif kullandıklarını söylüyor ve yüzde 75’iyse kendilerini ‘dijitale meraklı’ olarak tanımlıyor. Katılımcıların yüzde 69’u iş yerlerinde kullandıkları teknoloji hakkında daha artı zihin sahibi olduklarını kabul ederken, yüzde 71’iyse çalıştıkları ortamdaki teknoloji yapılanmasında kişisel tercihlerine karşın özelleştirmenin yük arz ettiğini düşünüyor.

Egzersiz ayrıca, bu yeni neslin beklentilerinin karşılanmamaya devam etmesi halinde işyerine getireceği riskleri de ortaya koyuyor.

Çalışanlar, doğru teknolojiler olmaksızın üretkenlikte düşüş (yüzde 35’i) ve daha zayıf bir iş/hayat dengesi (yüzde 23) yaşayacaklarını belirtiyor. N jenerasyonunun teknik yetkinliklerdeki gelişen esneklik ve güvene dair beklentileri, çalışanların ağa nerede, ne süre ve ne şekilde bağlandıklarına dair bir dizi güvenlik riskini açığa çıkarıyor. Örnek belirlemek gerekirse, katılımcıların yüzde 50’si pandemi öncesine kıyasla teknolojide yaşanan bir sorunu kendilerinin çözmeye daha yatkın olduklarını söylüyor.

Çalışmada öne çıkan diğer bulgular şöyle:

Hibrit çalışanların meslek yerindeki teknolojinin önemine dair yeni bir bakış açısı var:

Katılımcıların yüzde 80’i şirketlerinin dinç teknoloji kullanımını teşvik edecek politikaları sürdürmesinden yandan. Yeni hibrit alıştırma düzeninde, kapsayıcı bir ortamı geliştirmesinde teknolojinin payı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 73’ken, yüzde 44’ü mevcut durumun böyle olmadığına inanıyor.

İhtiyaçları karşılanmadığı müddetçe hibrit çalışanların iş yerine getireceği yeni riskler:

İş yerlerindeki teknolojide yaşanan bir sıkıntının 20 dakikada ya da bundan daha eksik bir sürede çözülmesini bekleyenlerin oranı yüzde 20 ve yüzde 42’lik bir kesim ise 10 dakikadan eksik bir sürede çözüme ulaşılmasını umuyor.Katılımcıların yüzde 82’si ise işe dair bilgilere erişirken kişisel cihazlarını kullanıyor.

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba’nın EMEA Başkan Yardımcısı Morten Illum, “Çalışmamız, dönüşen davranışları ve artan beklentileriyle hibrit çalışanlardan meydana gelen bu yeni neslin işverenlerden, iş yerlerindeki teknolojiye dair yeni taleplerle geleceğini gösteriyor. N jenerasyonunun getirdiği güvenlik riskini azaltmak ve aynı zamanda meslek gücündeki verimliliği artırıp, çalışanlarını teşvik etmek isteyen kurumların bu yeni ihtiyaçlara kulak vermesi gerekiyor. Hem açık hem de güvenli bir ağ tesis etmek, güvenliği tehlikeye atmadan çalışanların aradığı esnekliği, özgürlüğü ve kişiselleştirmeyi muhtemel kılacak.”

KAYNAK: HABER7
Abone Ol

.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık