Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Çin savaş açınca ABD bir numara oldu! Şok sözler: Çin hata yaptı, durumu içler açısı

3 gün önce
2 kez görüntülendi

Çin savaş açınca ABD bir numara oldu! Şok sözler: Çin hata yaptı, durumu içler açısı
Reklam

Çin Merkez Bankası, geçen Eylül ayında kripto paralar ve türevleriyle yapılan bütün işlemleri yasakladı. Çin Merkez Bankası internet üzerinden yaptığı açıklamada, “Sanal para ile yürütülen meslek faaliyetleri yasa dışı faaliyetlerdir. Bu faaliyetleri yürütenlerin kanunlar çerçevesinde cezai sorumlulukları soruşturulacak” denildi. Gerisinde, kripto para borsaları Huobi ve Binance, Çinli yatırımcıları kabul etmeyeceklerini açıkladı. 

 

Çin Merkez Bankası’nın bu kararının ardındaki bitcoin madenciliğinde  küresel dengeler değişti. Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden paylaşılan bilgilere kadar, Çin’in “hash oranı” olarak bilinen küresel bitcoin ağına bağlı bilgisayarların gücündeki payı Mayıs’ta yüzde 44 iken birkaç ay içinde yüzde sıfıra düştü. Çin’in payı 2019’da yüzde 75 kadar yüksekti.

Bu koşul,  işlem lojistik zorluklarla dolu olsa da, madencilik teçhizatı üreticilerinin dikkatlerini Kuzey Amerika ve Orta Asya’ya kaydırmasına niçin oldu. Büyük Çinli madenciler de diğer ülkelere taşındı. 

ABD’Yİ KAZAKİSTAN VE RUSYA TAKİP EDİYOR

NETICEDE yeni veriler, ABD’nin hemen madencilikte en büyük paya sahip olduğunu, Ağustos sonu itibariyle küresel hash oranının yaklaşık yüzde 35,4’ünü oluşturduğunu gösterdi. ABD’nin ardındaki küresel bitcoin madenciliğinde en yüksek paya sahip olan diğer ülkeler ise sırasıyla Kazakistan ve Rusya. 

üstelik bitcoin, yoğun elektrik kullanan bir süreçte karışık matematiksel bulmacaları çözmek için rekabet eden güçlü bilgisayarlar kadar oluşturuluyor.

YÜKSEK ENERJİ KULLANIMI ÇEVRE İLE İLGLİ ENDİŞELERİ ARTIRIYOR

ABD’de endüstrinin genişlemesi nedeniyle gelişen elektrik kullanımının, önümüzdeki ay Glasgow’da yapılacak Cop26 iklim görüşmeleri öncesinde Başkan Joe Biden için sorun yaratacağı düşünülüyor. 

Rusya’da ise düşük enerji maliyetleri bazı şirketlerin bu yılın başlarında bitcoin’in yükselen fiyatlarından faydalanmasını sağladı. Oysa ülkede  yasadışı madencilikle ilgili endişeler artıyor.

Rusya’nın Irkutsk bölgesi valisi Igor Kobzev, Eylül ayı sonlarında Moskova’da hükümete yazdığı bir mektupta, yeraltı kripto para madenciliğini suçlayarak enerji kullanımının “çığ gibi büyümesine” dikkat çekti.

Vedomosti gazetesinin haberine tarafından Kobzev mektupta, “Durum, Çin makamları kadar getirilen madencilik yasağı ve manâlı miktarda ekipmanın Irkutsk bölgesine taşınmasıyla daha da kötüleşiyor” dedi.

öte yandan, Çin  geçen ay bitcoin madenciliği ve ticareti için daha da sert kurallar açıklarken, başka ülkelerdeki yetkililer bitcoin madenciliğine daha hoşgörülü ve hatta sıcak bakıyor.

Maden teçhizatı üreticisi Ebang International Holdings’in bir temsilcisi, Çin’İn kararının arkasından Reuters’e verdiği demeçte, “Şu anki odak noktamız, Kuzey Amerika ve Avrupa’da düzenli madencilik çiftliklerinin inşasını hız yapmak” dedi.

ÇİNLİ BÜYÜK OYUNCULAR KARARDAN ZARAR GÖRDÜ

Ancak, uzmanların bildirdiğine göre endüstrinin Çinli büyük oyuncuları, ülkenin kararı nedeniyle zarar fark etti. 

çok eskiden dünyanın en büyük bitcoin madencilik havuzu olan F2Pool’un kurucusu ve Singapur merkezli bir kripto para şirketi olan Cobo’nun kurucu ortağı Mao Shihang, “Sektörün Çin’deki doğuşuna tanık olan bir emektar olarak, bugünkü durumun içler acısı olduğunu hissediyorum” dedi. 

Shihang, “Çin bilgi operasyon gücündeki payını kaybediyor. Endüstrinin tartma merkezi ABD’ye kayıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık