Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Bakan Akar’dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa’ya Doğu Akdeniz resti

1 saat önce
1 kez görüntülendi

Bakan Akar’dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa’ya Doğu Akdeniz resti
Reklam

Bakan Akar, yaptığı son dakika açıklamasında “Gereken ne varsa yeri, zamanı gelince Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinden gerçekleştirilen terör örgütü PKK/YPG saldırılarına ilişkin, “Adalet ve menfaatlerimizi gözetmek ve gözlemek için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne dek yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde benzer şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Batkan Akar, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine katıldı, MSÜ’nün idari ve askeri idare kadrosuyla askeri ve akademik eğitim ve öğretim faaliyetlerine yönelik değer biçme toplantısı yaptı.

EHmXw_1634200313_6439.jpg

Toplantılarda konuşan Akar, dünyada ve bölgede savunma ve güvenlik konuları ilk kez elde etmek üzere ciddi gelişme ve değişimlerin yaşandığını belirtti. Bunları yakından peşine düşüp takip ederek her türlü tedbiri aldıklarını açıklayan Akar, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası ortamda bir özne haline geldiğini belirtti.

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta bütün gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Akar, “Aldığımız raporlarla anlık takip ediyoruz.

Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herhangi bir şekilde ‘imtiyaz, mücadeleden caymak’ gibi bir şey katiyen laf konusu değil. Asil milletimizin hakkını, hukukunun her bir zerresini gözetmek bizim boynumuzun borcu. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık, yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’YA DOĞU AKDENİZ UYARISI

Suriye’nin kuzeyine ilişkin ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatları hatırlatan Akar, şunları söyledi:

“Türkiye olarak biz mutabakatlarda üzerimize düşen ne varsa bunları ciddiye alıyor ve özenle uyguluyoruz. Oradaki sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Benzer şekilde Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta iyi komşuluk ilişkileri içinde, milletlerarası hukuk çerçevesinde bize düşen ne varsa bunları yapıyoruz. Biz barıştan, diyalogdan, hitabe, görüşmeden yanayız. üstelik da hiçbir oldubittiye müsade vermeyeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Bu konuda azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz.”

Erdoğan'ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı açıklama: Türkiye artık caydırılamazErdoğan’ın operasyon mesajı sonrası çarpıcı izah etme: Türkiye artık caydırılamaz

Doğu Akdeniz’de son dönemdeki gelişmelere de değinen Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Avrupa’daki bir takım ülkeler boyunu ve gücünü aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyor.

Bunlarla bir yere varılamayacağını bilmeleri gerekli. NATO bir savunma örgütü. Burada müttefikler varken bunun içindekilerin keza ittifaklar yapması keza AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek. Bunu görüyorlar. Ama bazı ülkeler egolarından veyahut başındakilerin siyasi ihtirasları sebebiyle bunlara uyarı etmiyor hem NATO ayrıca AB’ye hasar veriyor hem de bütün Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye atıyorlar.”

“TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Akar, Türkiye’nin tüm komşularının sınırlarına ve egemenlik haklarına saygılı olduğunu belirterek, “bundan başka da ülkemizi korumak bizim boynumuzun borcu. Orada teröristler varsa eğer siz de onlara herhangi bir operasyon yapamıyorsanız biz gerçekleştirmek zorundayız. İnşallah 40 yıldan beri devamlı bu terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta kararlıyız. diğer taraftan siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelecek, ‘bir takım eylemlerin güvenliğinizi korkutma ettiğini’ söyleyeceksiniz, biz sınırlarımızın dibindeki oluşumlara bigane kalacağız. Böyle bir şey düşünülemez. Orada herhangi bir şekilde terör koridoru oluşturulmasına izin vermedik, vermeyeceğiz.

1 Ocak’tan itibaren ise etkisiz ışık halkası getirilen terörist sayısı 2 bin 201 oldu” ifadelerini kullandı.

“VATANI VE MİLLETİ İÇİN ÇALIŞAN BİR ORDU”

Türkiye’nin sismik araştırma gemilerinin faaliyetlerine ilişkin duyuru ettiği NAVTEX’lere karşın son dönemde yapılan bir takım değerlendirmelere değinen Akar, şöyle konuştu:

“Bizim deniz yetki alanlarımızdan, öteki konulardaki hak, alaka ve menfaatlerimizden taviz vermemiz katiyen laf konusu yok. Deniz yetki alanımızı gözetmek için Deniz Kuvvetlerimiz aralıksız faaliyette. Bazılarının hayallerinden bile geçmeyecek düzeyde planlama ve kullanım var. Hal böyleyken bilgileri görmeden, duymadan, anlamadan, neyin ne olduğunu bilmeden birtakım konuşmalar, değerlendirmeler yapıyorlar. Alandaki personelimizin en çok morale gereklilik duyduğu dönemde bu ve güya olaylar onların moral ve motivasyonunu negatif etkiliyor. İzan, insaf sahibi insanların bunu düşünmesi, görmesi, bilmesi lüzumlu. Deniz Kuvvetlerimiz 200 bin saat seyir yaptı bir yılda. 182 gün kesintisiz denizde kaldı gemimiz. Kara Kuvvetleri personelimiz 4 sene üs bölgesinde kalıyor. Hava Kuvvetlerimiz gece gündüz faaliyet icra ediyor.

Vatanı, milleti için çalışan bir ordudan bahsediyoruz. Hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğinden bahsediyoruz. Hal böyleyken sapla samanı karıştıranlara natürel ki teessüf ediyoruz.”

MSÜ’ye öğrenci alımı

Milli Savunma Üniversitesine öğrenci alımına yönelik ortaya atılan bazı iddialara ilişkin de açıklamalarda bulunan Akar, “Öğrencilerin alımı, tayinler, terfiler yönetmelik çerçevesinde kılı kırk yararak icra edilen etkinlikler. ‘Tesir edilme’ gibi bir şey söz konusu olamaz. Birtakım bilgileri alıp, onu ona bunu buna katıp ortaya karmakarışık bir şeyler atmak fazla hatalı işler. Bakanlığımız bu konuda büyük bir hassasiyetle kendisine bahşedilen görevleri yapma azim ve kararlılığındadır” ifadelerini kullandı.

MSÜ Rektörü Erhan Afyoncu tarafından birincil dersin verilmesinin ardından Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar Çok Uluslu Ortak Harp Merkezi Komutanlığına geçerek bir zaman “Avrasya Barışı 2021 Tatbikatı”nı peşine düşüp takip etti.  

.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık