Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için ‘aşı’ çağrısı

3 gün önce
1 kez görüntülendi

Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için ‘aşı’ çağrısı
Reklam

SBÜ Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde şu an Covid-19 nedeniyle yatan 12 hasta bulunduğunu, 8’inin 12 yaş ve üzeri, 4’ünün ise 1 yaş altı olduğunu gösteren Prof. Dr. Devir, “12 yaş üstündeki çocuklarda yetişkine benzer akciğer tutulumları ile giden, epeyce uzun süre yatış gerektiren Covid-19 enfeksiyonlarını görüyoruz. 12 yaş üstü çocukları gözetmek için aşının mutlaka yapılmasını öneriyorum” diye konuştu.

‘AŞILAR GÜVENLİ’

Hastanede tedavi görebilen 12 yaş üstündeki çocukların yüzde 80’inin aşısız olduğunu belirten Prof. Dr. Köklü Değişiklik, aşı randevusu alıp erteleyenler veya yapılmasına fırsat olmadan virüs kapan çocuklarla sık karşılaştıklarını dile getirdi. Köklü Değişiklik, “1 yaş altındaki çocukları korumak için aşı yok fakat 12 yaş üstü çocukları gözetmek elimizde. Aşılar oldukça tehlikesiz. Bilhassa 12 yaş üstü çocukları gözetmek için aşının mutlaka yapılmasını öneriyorum. Önerilerimi kendim de uyguluyorum. Çocuklarım 12 yaş altında. Incelemeler devam ediyor. Öneriler gelirse ve aşı endikasyonu onların yaş grubuna da inerse kendi çocuklarıma da aşı yaptırırım. Aşı bizim için en kayda değer silahlardan biri. Hijyen, maske ve uzaklık kuralları halen devam ediyor. Özellikle 12 yaş üzerinde çocukları okullara gönderirken bu kurallara uyulmasını sağlayalım ve mutlaka aşılamayı hızlandıralım” dedi. 

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AŞI MUTLAKA OLUNMALI’

Covid-19 sonrası genelde 15 günden itibaren yüksek ateş, kalp tutulumu ya da solunum güçlüğü gibi durumların gelişebildiğini kaydeden Prof. Dr. Devir, ‘MIS-C’ adı bahşedilen bu sendromun 15’inci günden itibaren veya 1-2 ay içinde ortaya çıkabileceğini söyledi. Bu sendroma sahip hastalarda yoğun bakıma gidiş oranlarının daha yüksek olduğunu gösteren Devir, özellikle yürek yetmezliği gibi kalbin kaslarını tutan bu sendromun ayrıntılarıyla Covid-19 geçirmiş çocuklarda görüldüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Devir, “1 yaş altındaki hastalar bilhassa gıda güçlüğü, yüksek alev, kilo alamama ve aynı solunum problemleriyle geliyor fakat onlarda 12 yaş üstündeki çocuklar gibi akciğer bulgularını fazla pozitif görmüyoruz. Özellikle 1 yaş altı çocuklarda genel bir halsizlik, ateş ve beslenememe problemlerini görüyoruz. Yüz yüze eğitimin devam etmesi için bütün öğretmenlerin aşılanmasını öneriyoruz. Özellikle velilerimizin de rol model olarak aşılamaya takviye olmalarını istiyoruz çünkü yüz yüze eğitimin devam etmesi için 12 yaş üstü çocukların mutlaka aşılanması gerekli” diye konuştu. 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık