Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

3 hafta önce
9 kez görüntülendi

Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Reklam

Para Politikası Kurulu (Komite), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesine karar vermiştir.

FAİZ KARARI SONRASI DOLAR VE ALTINDA YÜKSELİŞ

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası 8,67’den başlayan dolar 8,78 TL’ye değin çıktı gram altın ise 500 TL’yi aştı.

ALTINDA YENİ ZİRVELER GELEBİLİR

Karar sonrası izah etme yapan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Emtia fiyatlarının gram/TL bazında daha fazla zirveler göreceğiz.” dedi.

Gelişmiş ülkeler ilk önce elde etmek üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklemektedir. bununla beraber, aşılama oranlarındaki artışa karşın salgında yeni varyantlar küresel iktisadi etkinlik üzerindeki aşağıda yönü olan riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki çabuk toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bir takım sektörlerdeki talep kısıtları ve nakliyecilik maliyetlerindeki büyüme milletlerarası ölçekte imalatçı ve alıcı fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerine negatif yansımaları görülmektedir.

Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici mali duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Merkez Bankası'dan sürpriz faiz indirimi kararı. Politika faizi 100 baz puan indirildi. Faiz yüzde 18'e düştü.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle enerjik seyrettiğine göze çarpan etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve benzer sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Olumlu dış istek koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir. İhracattaki kuvvetli artma eğilimi ve aşılamadaki kaslı ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının pozitif vermesi beklenmektedir. Cari işlemler dengesinde görülen iyileşme eğilimi fiyat istikrarı hedefi için tartma talep etmektedir.

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; yiyecek ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi talep yönü olan unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır.

Diğer taraftan, dinç mali sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Finansal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanına, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesi güçlendirilmiştir. Komite, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye gereklilik bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir.

TCMB, fiyat istikrarı esas amacı doğrultusunda enflasyonda daimi düşüşe muhabere eden enerjik göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya dek elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke tehlike primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki büyüme eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin daimi olarak gerilemesi aracılığıyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.

Dr. Erhan Aslanoğlu da, piyasa beklentilerinin tersine 100 baz puanlık bir indirim geldiğini belirterek, “Baktığımızda cari işlemler dengesindeki iyileşmeye ve gıda fiyatları ilk önce elde etmek üzere enflasyonun daha fazla geçici faktörlerden kaynaklandığına işaret eden bir tanımlama görüyoruz.” dedi.

Faizin 100 baz puan indirilmesinin, özellikle genel yiyecek ve enerji fiyatları hariç enflasyon olarak adlandırılan çekirdek enflasyona odaklanıldığını gösterdiğini bildiren Aslanoğlu, “Bundan sonra da bu gösterge civarda, buna bağlı bir politika izleme ihtimali artmış görünüyor.” ifadesini kullandı.

Aslanoğlu, bu hamlenin azıcık sürpriz olduğunu, daha önce piyasaların defalarca manşet enflasyona odaklandığını kaydederek, şunları söyledi:

“Bu çerçevede özellikle yiyecek ve enerji fiyatlarının önümüzdeki dönemde çoğaltma ihtimali, bunların arızi olmama ihtimali de yüksek. Bu açıdan manşetle çekirdek arasındaki farkın açıldığını görebiliriz. Para politikasının seyri konusunda merkez bankası açısından da piyasalar açısından da daha engebeli bir süreç bizi bekliyor.”

– “Faiz indirimi Dolar/TL’de fiyatlanmaya başlamıştı”

AA Finans Analisti ve stratejist Cüneyt Paksoy, son birkaç gündür faiz indiriminin dolar/TL’de fiyatlanmaya başlandığını kaydederek, Merkez Bankası’nın da tercihini bu yönde kullandığını açıklama etti.

Küresel enflasyonun geçici olduğunun düşünülmesi ve baz etkisinin enflasyonu baskılayacağı beklentisiyle 100 baz puanlık indirim yapıldığını kaydeden Paksoy, “Yılın son iki ayında 50 ya da 100 baz puanlık bir indirimi zaten global ölçekteki kurumlar da bekliyordu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık