Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Kriz sonrası başta görüştüler: Biden’dan uyarı çeken paylaşım!

2 hafta önce
9 kez görüntülendi

Kriz sonrası başta görüştüler: Biden’dan uyarı çeken paylaşım!
Reklam

ABD ile Fransa arasındaki kriz gitgide artarak büyüyor. Dünyada yeni bir kkaosa neden olan ABD-Fransa gerilimi sonrası iki üke aralarında üst seviye ilk devlete ait temas gerçekleştirildi. ABD Başkanı Joe Biden ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telekonferans yöntemiyle bir röportaj gerçekleştirdi.

Görüşmeye dair ABD Başkanlık hesabından manidar bir paylaşım yapıldı.

GÜLÜMSEYEN BİDEN PAYLAŞIMI

İki ülkeyi çatışmanın eşiğine getiren büyük kriz sonrası, birincil üst düzey bağlantı olan Biden-Macron görüşmesinde anlaşmazlığa neden olan uzlaşma ve sonuçları değerlendirildi. Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından bildiri paylaşımı yapan ABD Başkanı Biden’ın, yalnızca kendi görüntüsüne yer verdiği tek kare fotoğraf paylaşması ve gülerek verdiği poz dikkat çekti.

Başkanlık hesabının paylaştığı bu gönderide Biden’ın gülümsemesi Macron ile dalga geçildiği iddialarını dile getirdi.

Today I spoke with President Emmanuel Macron of France, and reaffirmed the importance of French and European engagement in the Indo-Pacific region. I look forward to a process of in-depth consultations and to meeting with him in October. pic.twitter.com/MouVMCBgDR

— President Biden (@POTUS) September 22, 2021

EKİM AYINDA AVRUPA’DA GÖRÜŞECEKLER

Macron ve Biden’ın anlaşma noktalarına ulaşmak ve bu sürecin dinamik şekilde devamlılığını karşılamak nedeniyle ekim ayının sonunda Avrupa’da bir araya geleceği kayıtlı açıklamada, Macron’un bu bağlamda Fransa’nın Washington Büyükelçisi’nin gelecek hafta ABD’deki görevine dönmesine karar verdiği kaydedildi. Açıklamada, ABD’nin, Fransa’nın ve Avrupa Birliği’nin (AB) Hint-Pasifik bölgesindeki angajmanının stratejik önem taşıdığını teyit ettiği belirtildi.

AUKUS ANLAŞMASI, FRANSA VE DENİZALTI PROJESİ

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 15 Eylül’de ülkesinin bir sonraki denizaltı filosunun nükleer enerjiyle çalışacağını ve İngiltere ve ABD ile iş birliği içinde yapı edileceğini, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı kıtalararası sanal toplantıda duyurmuştu.

Üç ülkenin isimlerinin İngilizcedeki kısaltmasından oluşan “AUKUS” adlı güvenlik anlaşması uyarınca, Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’daki tersanelerde en az 8 adet nükleer enerjiyle çalışan denizaltı inşa edilecek.

Anlaşma uyarınca, Avustralya’nın sahip olacağı nükleer enerjili denizaltıların, Hint-Pasifik’te istikrarı cesaretlendirmek ve anlaşmaya taraf olan ülkelerin iki taraflı değerleri ile çıkarlarının korunmasına katkı maddesi arzetmek için kullanılacak.

Hint-Pasifik bölgesinde Çin’in çoğalan askeri varlığına karşı yapıldığı açıklanan AUKUS anlaşmasına tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, anlaşmanın bölgesel uzlaşma ve istikrarı önemli şekilde baltalayacağı eleştirisinde bulunmuştu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık