Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

İlk kere Teknofest’te sergilendi! Bayraktar DİHA için tarih muhakkak oldu!

3 hafta önce
9 kez görüntülendi

İlk kere Teknofest’te sergilendi! Bayraktar DİHA için tarih muhakkak oldu!
Reklam
İlk kere TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) çabuk imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor.

 

Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda işlem kabiliyeti sağlıyor. 

150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan araçta, algılayıcı füzyonu yardımlı tam otonom iniş, kalkış ve seyir özelliği de bulunuyor. Bayraktar DİHA’nın düşük yakıt tüketimli benzinli motoru, yüksek dayanım süresi sunuyor.

 

Baykar Hava Arabulucu Tasarım Mühendisi Burak Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayraktar DİHA’nın pist gereksinimi olmadan olduğu yerden havalanarak ayrıca deniz platformlarında hem de karakollarda veya birlikler içerisinde konuşlanarak bu pist ihtiyacını ortadan kaldırıp uçuşu gerçekleştiren bir hava arabulucu olduğunu söyledi.

 

Kalkış ve inişini üstünde bulunan 4 adet elektrik motoruyla gerçekleştirdiğini bildiren Özbek, “Daha Sonra arkasındaki dürüst yanmalı benzinli motoruyla da alışılagelmiş seyrini gerçekleştiriyor. Bu şekilde hibrit bir yapıya sahip olması nedeniyle de herhangi bir elektrikli hava aracının sahip olamayacağı kadar uzun şekilde 12 saate dek havada kalabiliyor.” diye konuştu.

 

 

– Hareketli platformlara iniş kalkış yapabiliyor

Özbek, Bayraktar DİHA’nın bununla beraber içten yanmalı motorunun üzerindeki alternatör sayesinde bataryalarını sorumluluk edilebildiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Yardımsever tartma kapasitesi 5 kilogram. Üzerinde yer alan gündüz kamerası, termal kamera, lazer işaretleyici ve mesafe ölçer ile yerdeki birlikleri koordine edebiliyor. 50 kilogramlık kalkış ağırlığı var. 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık