Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Kerkük’ü işgal etme senaryosu

3 hafta önce
12 kez görüntülendi

Kerkük’ü işgal etme senaryosu
Reklam

Irak’ta hükûmet seçimleri yaklaşırken, Kerkük merkezli tartışmalar da her tarafta alevlendi. Türkmenler 16-17 Ekim operasyonu ile bütün Türkmeneli bölgesinden sökülen Peşmerge unsurlarının baştan dönme ihtimalinden evhamlı. Kerkük Milletvekili ve Eski Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, ABD işgali sonrası 2005 yılında hazırlanan anayasada ihtilaflı bölge olarak tanımlanan Kerkük’ün bitmiş Peşmerge işgal tehdidi ile aleyhinde  karşıya olduğunu söyledi. ITC Resmî Sözcüsü Mehmet Seman Ağaoğlu ise herhangi bir kitle desteği olmayan Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Kürdistan Halkçı Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (KYB) yanına almak istediğini; bu kapsamda Kerkük’ü tercih rüşveti olarak kullanmaya çalıştığını söyledi.

Gazetemize konuşan Kerkük Milletvekili Erşat Salihi “Irak’ta 10 Ekim günü yapılacak seçim öncesi acayip gelişmeler yaşanıyor. Bağdat yönetimi, Peşmerge ile karşılıklı işlem merkezi kurma ve iki taraflı zor oluşturma kararı aldı. Sonradan müşterek tatbikat adımı geldi. Tüm hazırlıklar Kerkük’e her yerde Peşmerge unsurları sokma üzerine kurgulandı. Bu şart yeni bir kaosu ve daha derin bir belirsizliği beraberinde getirir. Çünkü Türkmenler 2005-2017 dönemi yaşanan Peşmerge işgalinde ağır layık ödedi. Şehrin demografisi ağır bir biçimde değiştirildi. Onlarca Türkmen faili meçhuller ve Peşmerge infazları ve işkenceler aşağıda can verdi. Her Yerde aynı kâbusu yaşamak istemiyoruz” diye konuştu.

‘BİZİ DİNLEMİYORLAR’
Kurulan ortak ordu mahareti ile Peşmerge’nin baştan Kerkük’e girme planının fazla evvelden yapıldığını kaydeden Salihi “Bu olayın yapacağı tahribatı ilgili makamlara daima ilettik. Siyasî hesaplarla atılan adımların ağır faturalar ödetebileceği yönündeki tüm uyarılarımız ne Bağdat ne de Erbil göre dinlenmedi. Böyle bir adım Türkmenler kadar Arapları içinde rahatsızlık sebebi. Bunu en üstteki düzeyde dile getirdiler” ifadelerini kullandı. Erşat Salihi ayrıca plan kapsamında bölgede terör örgütü DEAŞ’ın bitmiş hortlatılacağı uyarısında bulundu ve Peşmerge ile birlikte PKK’nın da bölgeye döneceğini özellikle vurguladı.

800 MİLYON $’LIK TAKVIYE
Irak Türkmen Cephesi Resmî Sözcüsü Mehmet Seman Ağaoğlu, tercih günü yaklaştıkça ayrı hesapların yansımalarını da görmeye başladıklarını söyledi. KDP’nin birincil defa Bağdat’ta bir tercih merkezi açtığını andıran Ağaoğlu “Kerkük hiçbir biçimde siyasî sus payı arabulucu olmamalı, olamaz. Ama ayrı siyasî aktör ve hizipler için her seçim döneminde Kerkük merkezli bazı hesapların yapılması gelenek hâline dönüştü. Burada hiç kimse Peşmerge varlığını istemiyor. Kanlı ve acı dolu hatıralarımız var. Her Tarafta benzer kabusu yaşamak istemiyoruz. Bu şart bununla birlikte aynı zamanda Irak anayasasının 143. Maddesinin de açık ihlalidir. Zira o maddeler Peşmerge’nin Duhok, Erbil ve Süleymaniye sınırlarını aşamayacağının teminatıdır” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

BARZANİ: PKK’NIN VARLIĞI BAŞIMIZI AĞRITIYOR
Irak Kürt Yöresel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Duhok’un Zaho ilçesinin bağımsız yöneticilik edilmesinin ilan edildiği  töreninde tavır yaptı. Zaho’nun turizm konusunda güzel bir bölge olduğunu gösteren Barzani, fakat geçen sürede PKK’nın varlığının baş ağrısına sebep olduğunu ve vatandaşların köylerine geri dönemediklerini kaydetti. Barzani, 27 Şubat’ta France 24 kanalına PKK sebebiyle 800 köyün tekrar inşa edilemediğini belirterek, bölgede PKK’nın varlığına zevk göstermeyeceklerini söylemişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık