Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Dünyanın en ihtiyar tek yumurta ikizleri Japonya’da tescillendi

3 hafta önce
11 kez görüntülendi

Dünyanın en ihtiyar tek yumurta ikizleri Japonya’da tescillendi
Reklam

Guinness Dünya Rekorları, dünyanın en yaşlı tek yumurta ikizlerini tescilledi. Japonya’daki 107 yaşındaki kız kardeşler Umeno Sumiyama ve Koume Kodama, Guinness tarafından 107 yıl 300 gündür yaşamış en ihtiyar tek yumurta ikizi olarak onaylandı. Sumiyama ve Kodama, Japon ikiz kardeşler Kin Narita ve Gin Kanie’nin kırdığı rekoru da kırdı. Her ikisi de sosyal halk müziği olarak tanımlanan Sumiyama ve Kodama’nın 5 Kasım 1913’te Shodoshima adasında doğduğu belirtildi.

Kız kardeşlerin tescili, Japonya’da milli bir tatil olan Yaşlılara Hürmet Günü ile aynı zamana eşit gelecek şekilde yapıldı. Covid-19 nedeniyle önlem olarak Japonya’nın farklı bölgelerinde yaşayan kız kardeşlere farklı bakım evlerinde görevli personel göre sunulmak üzere resmi sertifikalar gönderildi. Guinness kadar yapılan açıklamada, ikizlerin 1 Eylül’de yeni unvan sahipleri olarak tanındığı aktarıldı. Sumiyama’nın 4 çocuğu, Kodama’nın ise 3 çocuğu olduğu açıklandı.

Daha önceki rekorun sahipleri Kin ve Gin ise, Ocak 2000’de Kin’in ölümünden bu yanlamasına 107 yıl 175 gün ile en yaşlı tek yumurta ikizi unvanını elinde tutuyordu. Kin’in arkasından Gin de 2001’de 108 yaşında hayatını kaybetti. İsimleri Japonca altın ve gümüş anlamına gelen Kin ve Gin, 1 Ağustos 1892’de Nagoya’da doğdu.

Dünyada yaşam süresi en yüksek ülke olan Japonya’da yaşlılar büyük hürmet görüyor. Guinness’e göre dünyada yaşamış en yaşlı kişi ise, 118 yaşındaki Japon kadın Kane Tanaka.

KAYNAK: İHA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık