Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Zorunlu karşılık oranı nedir, ne anlayış geliyor? Merkez Bankası (MB) zorunlu karşılık oranını arttırdı!

1 hafta önce
9 kez görüntülendi

Zorunlu karşılık oranı nedir, ne anlayış geliyor? Merkez Bankası (MB) zorunlu karşılık oranını arttırdı!
Reklam

Merkez Bankası’nın tanıdık olmayan para ile ilgili kararı Devlete Ait Gazete’de yayımlandı. MB, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Bu gelişmeler sonrasında zorunlu karşılık oranı ile ilgili teferruat merak edilmeye başladı. BU karara tarafından vadesiz ve 1 yıla dek vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 23’e yükseldi. 1 sene ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında gerekli karşılık oranı ise yüzde 17 oldu.

ZORUNLU KARŞILIK ORANI NEDİR?

Gerekli karşılıklar bir para politikası aracı olarak adlandırılabilir. Gerekli karşılık, zorunlu karşılık oranı veya munzam karşılık; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran Merkez Bankası göre kararlaştırılır. Önceleri iflas riskine karşı koruma sağlanması amacıyla çıkarılan bu kaide, günümüzde daha çok bir piyasa likiditesi yoklama aracı olarak kullanılmaktadır. Mevduatın vadesine kadar yerli ve yabancı para cinsinden öbür oranlar dahilinde toplanır.

Kaldıraç oranı Gerekli Karşılıklar Hakkında Bildiri’de belirlenen oranların altına inen bankalar için gerekli karşılık oranı Tebliğ’de belirlenen ilaveye tabidir. Gerekli karşılıklar aslında, Türk lirası yükümlülükler için Türk lirası olarak, tanıdık olmayan para yükümlülüklerde ise ABD doları cinsinden olan kısmı için ABD doları, kalan kısmı için ise ABD doları ya da euro olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasındaki hesaplarda tesis edilmektedir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık