Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Ursula von der Leyen: “Türkiye ile ilişkilerimizin öbür boyutları üstünde çalışmaya devam edeceğiz”

1 hafta önce
4 kez görüntülendi

Ursula von der Leyen: “Türkiye ile ilişkilerimizin öbür boyutları üstünde çalışmaya devam edeceğiz”
Reklam

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda, Komisyonun icraatlarını ve gelecek yıl için önceliklerini anlattığı geleneksel “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptı.

“Birliğin durumuna baktığımda yaptığımız her şeyde güçlü bir ruh görüyorum.” diyen von der Leyen, yüzyılın en büyük afiyet sorununa karşı verilen mücadelenin, bunların başında geldiğini söyledi.

Von der Leyen, “Birlikte ilerlemeyi seçtik ama; Avrupa’nın her bölümü yaşam kurtaran aşılara erişebildi.” dedi.

On senelerdir görülen en büyük küresel ekonomik krizle mücadelede de birlikte çalışıldığını bildiren von der Leyen, “Bence bununla kibir duyabiliriz.” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, gelecek sene de bilhassa aralıksız salgın tehdidi nedeniyle “sınavdan geçileceğini” dile getirerek “Biliyorum ama; Avrupa sınavı geçecek.” değerlendirmesini yaptı.

SAĞLIK VE AŞILAMA

“Birliğimiz daha kuvvetli olacak.” diyen von der Leyen, bundan bir yıl önce aşının ne vakit bulunacağı veya bulunup bulunamayacağı konusunda veri sahibi olmadığını anımsattı ve şöyle devam etti:

“Bugün tüm eleştirilere karşın Avrupa yetişkin nüfusunun yüzde 70’inden fazlasını tam aşıladı ve dünya liderleri aralarında yer aldı.

Avrupalılara 700 milyondan pozitif doz aşı sağladık. Hem 700 milyondan pozitif dozu da dünyanın geri kalanında 130’dan pozitif ülkeye gönderdik.”

Von der Leyen, “Acil ve ilk önceliğimiz düşük gelirli ülkelerde yüzde 1’den eksik aşılama oranı olduğunu düşünerek küresel aşılamayı hız yapmak. Adaletsizliğin ve aciliyetin durumu besbelli.” diye konuştu.

AB’nin 250 milyon dozu vaat ettiğini belirten von der Leyen, “Gelecek senenin ortasına kadar 200 milyon doz daha göndereceğimizi açıklayabilirim.” dedi.

Von der Leyen, AB’nin tümü için sağlık durumu konusunda yeni bir hazırlık ve sağlamlık misyonu önerdiğini ve 2027 itibarıyla 50 milyarlık harcama yapılarak herhangi bir virüsün yeniden küresel salgın haline gelmesini önlemek için çalışılacağını söyledi.

Birlikte çalışıldığında daha çabuk hareket edildiğini gösteren von der Leyen, buna örnek olarak 400 milyon Dijital Kovid Sertifikası dağıtımını gösterdi.

SAVUNMA

“Acilen ihtiyacımız olan ‘AB Savunma Birliği.’” diyen von der Leyen, şöyle devam etti:

“Dünyanın en gelişmiş güçlerine sahip olabilirsiniz ama bunları kullanmaya hiç hazırlanmadıysanız neye yararlar? Bizi şimdiye dek geri bırakan, yalnızca kapasite eksikliği yok, siyasi irade eksikliği.

Bunlar güzel görülemez. Bunlar münferit vakalar değildir. Diğer sınırlarımızda da daha önce gördük, yeniden göreceğimizi bekliyoruz.” diye konuştu.

Von der Leyen, Avrupa ülkelerinin göç yönetimi konusunda karşılıklı bir zemin bulması ve iki taraflı göç politikası oluşturması gerektiğini, somurtkan halde rakiplerinin göçle Avrupa’yı maksat almaya devam edeceğini ifade etti.

ESAS HAKLAR

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, üye ülkelerde işini yaptığı için öldürülen gazetecilere değindi ve medya koruma kanununa gereksinim duyulduğunu belirtti.

Von der Leyen, AB’nin kendi içinde tutarsızlıkları ve kusurları olduğunu ancak iki taraflı tarih ve değerler temelinde ortaklığa devam edileceğini kaydetti.

EKONOMİK TOPARLANMA

Von der Leyen, AB üyesi 19 ülkenin bu yıl, geriye doğru kalanlarının ise gelecek sene içinde salgın öncesi hesaplı seviyesine dönmesini beklediğini söyledi.

ÇİP SORUNU

AB’nin çip konusunda Asya ülkelerine “aşırı bağımlı” olduğuna dikkat çekici eden von der Leyen, “Avrupa’da üretim hatları istek artışına karşın çip olmadığı için düşük seviyede imal yapıyor.” dedi.

Von der Leyen, Avrupa’da çip üretimi konusunda yeni bir girişim başlatacaklarını, amaçlarının AB ülkelerinde çip üretimini sağlayacak bir ekosistem ayarlamak ve talep güvenliğini arttırmak ve sanki iletkende lider konuma gelmek olduğunu vurguladı.

Salgının ulus borç oranlarını arttırdığını ve sektörleri bambaşka biçimde etkilediğini anımsatan von der Leyen, AB ülkelerinin salgın öncesi dönemde kamu masraf sınırlarını belirleyen finansal kuralların reform edilmesi için bir anlaşma sağlanması gerektiğini söyledi.

Von der Leyen, bu alanda ilerleme sağlanması için AB Komisyonunun hesaplı yönetim değerlendirmesine karşın görüşmeleri gelecek haftalarda başlatacağını vurguladı.

AB kurallarına göre, adi şartlarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, ulus borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor.

AB üyesi ülkeler, salgın nedeniyle geçen sene laf konusu kuralları askıya alma kararı almış ve kamu harcamalarını sınırları aşacak seviyelere yükseltmişti.

Avrupa’da ulus harcamalarını sınırlandıran finansal kuralların 2023 yılına dek askıda kalması bekleniyor.

VERGİ KAÇAKÇILIĞI

AB ülkelerinde ücret adaletsizliği hakkında değerlendirmelerde yer alan von der Leyen, “Şirketlerin kar etmesi güzel lakin bu kar bizim altyapımızın kalitesi, sosyal güvenliğimiz ve eğitim sistemimiz sayesinde gerçekleşiyor.

Vergi kaçakçılığıyla mücadeleye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Von der Leyen, fazla uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde vergilendirilmesi konusunda küresel ölçekte bir uzlaşma sağlanması için AB Komisyonunun elinden gelen çabayı göstereceğini ifade etti.

İKLİM DEĞİŞİMİ

İklim değişiminin “insan kaynaklı” olduğunu vurgulayan von der Leyen, hızla bu durumu değiştirecek adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bu konuda AB’nin hedeflerini ortaya koyduğunu anlatan von der Leyen, birliğin 2050 yılına dek iklime zararsız olma hedefini yasal olarak bağlayıcı ülkü getirecek iklim yasasına onay verildiğini hatırlattı.

Von der Leyen, “Kirliliğe bir fiyat koyacağız. Kullanılan enerjiyi pak hale getireceğiz. Daha akıllı arabalarımız ve daha temiz uçaklarımız olacak.” dedi.

AB Komisyonunun gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelelerine katkı sağlamak için 4 milyar avroluk iklim finansmanı paketi öneri edeceğini bildiren von der Leyen, ABD gibi diğer gelişmiş ülkeleri de bu konuda destek vermeye çağırdı.

Von der Leyen, ticari bağları ve talep zincirini güçlendirmek, yatırımları ilerletmek nedeniyle “Küresel geçit” adlı bir altyapı stratejisi açıklayacaklarını, ticarette tiryakilik yerine bono hazırlamak istediklerini vurguladı.

Avrupa’da zorla çalıştırma ile üretilen ürünlerin satılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen von der Leyen, “Ne pahasına olursa olsun insan hakları satılık değildir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık