Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Tarıma kadar su yok, suya tarafından tarım

1 hafta önce
7 kez görüntülendi

Tarıma kadar su yok, suya tarafından tarım
Reklam

Bakanlıktan yapılan açıklamada, iklim değişikliği ve kuraklığın negatif etkilerini azaltmak üzere tarımda su kullanımının bitmiş düzenleneceği belirtildi. Suya kadar üretim planlanması yapılarak, daha az su bitiren bitkilerin teşvik edileceği ve su tüketimini azaltan uygulamaların destekleneceği kaydedildi. Ayrıca bakanlıkça yeraltı sularının eksik seviyede ve su kısıtının olduğu havzaların belirlendiğini, bu havzalarda su tüketimi yüksek olan darı gibi ürünler yerine, su tüketimi az olan bitkileri yaygınlaştıracak tedbirlerin alındığı belirtildi. Bu kapsamda, su kısıtı olan tarım havzalarında damla sulandırma yapmayan dane darı üreticilerine ayrım ödemesi desteğinin ödenmeyeceği, buna karşılık bu havzalarda daha eksik su tüketen mercimek ya da nohut yetiştiren çiftçilere ek yüzde 50 ayrım ödemesi desteği, yem bezelyesi, fiğ, macar fiği, burçak ve mürdümük eken çiftçilere ise ilave yüzde 50 yem bitkileri üretim desteği ödeneceği açıklandı.

SUYA GÖRE TARIM

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Bakan Pakdemirli, 1’inci Su Şurası kapsamında gerçekleştirilen çalışma grubu toplantılarında tarımsal sulamada yeni destek ve yöntemler önerildiğini belirtti. Bakan Pakdemirli, sulama sistemlerinin modernizasyonuna yük vererek, suya kadar tarım yapılacağını bildirdi. İklim değişikliği ve kuraklık koşullarının dikkate alınarak su tasarrufu karşılayan çağdaş sulama sistem ve yöntemlerinin yaygınlaştırılması için çalışmalara sürat verdiklerini belirten Bakan Pakdemirli, “Yeraltı su kullanımını azaltmaya ve daha az su bitiren bitkilerin üretimini artırmaya karşın destekleme modelleri oluşturuluyor” dedi.

Su ihtiyacı fazla olan havzalarda, yüksek su bitiren ürünlerin ekiminden sakınmak gerektiğini kaydeden Bakan Pakdemirli, yörelerin iklimsel koşullarına uygun, daha eksik su bitiren ürünlerin özendirme edileceğinin altını çizdi. 

Bakan Pakdemirli, sulama suyunda tasarruf tedbirlerini almaya devam ettiklerini belirterek, “Tarla içi geliştirme hizmetlerinin yerine getirilmesi gibi sulandırma açısından manâlı altyapılar çalışmalarının tamamlanması ve kapalı sulandırma sistemlerine geçişle birlikte sulandırma suyunda fazla yüksek düzeyde tasarruf sağlanacaktır. Arazi toplulaştırma projelerinin sulandırma projeleri ile ahenkli şekilde yapılmasına devam edilmesi gibi uygulamalar da su verimliliğimizi artıracak. Borulu sistemler ve bu sistemlerle tasarlanan proje alanlarında yağmurlama ve damla sulama yöntemlerinin uygulanması daha pozitif alanın sulanmasına imkân sağlayacak ve ilave sulanan alanlar ile milli ekonomiye daha fazla katkı sunulacak” diye konuştu.

AKILLI TARIMA ÖNCELİK

Atmosfer-toprak-bitki ilişkilerini aralıksız izleyerek çiftçiye sulandırma konusunda bildirimde yer alan zeki tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması için incelemeler yaptıklarını andıran Bakan Pakdemirli, gelecek dönemde tarımda suyun etkili kullanımına karşın sulandırma yönetimi teknolojilerine öncelik verileceğini belirtti. Bakan Pakdemirli, “Teknoloji ve inovasyona ne dek öncelik verirsek, geleceğimizi garanti altına alacak adımları süratle atmış oluruz. Enerjik tarımsal Ar-Ge altyapımızla tarım konusunda imza projeler oluşturacağız. Teknolojiyi kullanarak, verimlilik artırıcı önlemleri alıp, vatanımızın suyuna sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık