Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Taliban üyeleri birbirine mi düştü?

1 hafta önce
4 kez görüntülendi

Taliban üyeleri birbirine mi düştü?
Reklam

Kurulan yeni hükümet, Taliban liderlerini birbirine mi düşürdü? İngiliz BBC televizyonu, liderler arasında büyük bir tartışma yaşandığını öne sürdü. İddia BBC’ye konuşan yerel kaynaklardan geldi. Tartışmanın grubun kurucularından Molla Abdülgani Birader ile başkanlık sarayında bulunan bir kabine üyesi arasında çıktığı öne iddia edildi.

BBC Peştuca’ya konuşan bir Taliban kaynağı, Birader ile Hakkani milis grubu içinde önde gelen isimlerden olan Hakkani arasında sert söz dalaşı yaşandığını, her ikisinin de o sırada yanlarında bulunan destekçileri aralarında da tartışma çıktığını söyledi. Olaya karışanlarla yakın bağı olan Katar merkezli bir üstteki düzey Taliban üyesi de geçen hafta kavga yaşandığını doğruladı.

Kaynaklar, kavganın çıkış nedeninin yeni başbakan yardımcısı Birader’in geçici hükümet yapısından duyduğu rahatsızlık olduğunu açıklama etti. İddialara göre tartışmanın merkezinde Taliban’ın Afganistan’daki zaferi kime mal edeceği sorusu var. Birader’in başlıca kayda değer olanın kendisi gibi şahısların yürüttüğü diplomasi olduğuna inandığı, Hakkani grubu üyeleri ve destekçilerinin ise başarının savaşarak geldiğini savunduğu ifade ediliyor.

Birader, dönemin Amerikan Başkanı Donald Trump ile 2020 yılında telefonda görüşerek bir Amerikan Başkanı ile aracısız temas kuran birincil Taliban lideri olmuştu. O görüşmeden önce de Amerikan askerlerinin çekilmesini öngören Doha Anlaşması imzalanmıştı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık