Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Duygun Yarsuvat kimdir, kaç yaşında? Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat neden öldü, hastalığı ne?

1 hafta önce
8 kez görüntülendi

Duygun Yarsuvat kimdir, kaç yaşında? Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat neden öldü, hastalığı ne?
Reklam

Duygun Yarsuvat gelen son dakika haberi ile bütün Galatasaray camiasını üzdü. Geçtiğimiz sene uzun bir vakit koronavirüs tedavisi görebilen ve ardından iyileşen Duygun Yarsuvat 84 yaşında yaşamını yitirdi. 2014-2015 yılları arasında Galatasaray Başkanı sıfatıyla idare kurulunu yöneten Duygun Yarsuvat, akademik kariyeriyle de tanınıyor. Birçok divan kurulunda ön sıralarda tepe gösteren Yarsuvat, sarı kırmızılı camianın sevilen isimlerindendi. 

DUYGUN YARSUVAT KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

Profesör Dr. Duygun Yarsuvat, 18 Ağustos 1937 İstanbul doğumludur. Galatasaray camiasının önde gelen isimlerinden Türk akademisyen, hukukçu ve Spor yöneticisidir. 35. Galatasaray Spor Kulübü başkanıdır. 83 yaşında başkan seçilen Yarsuvat, kulüp tarihinde en ihtiyar seçilen başkan olarak tarihe geçmiştir.

Orta öğrenimini 1948-1957 yılları aralarında Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonradan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1961 yılında mezun oldu. Benzer sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yardımcı olarak atandı. Lisansüstü eğitim çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı, 1964 yılında Belçika’da Brüksel Kitle İletişim Araçları Enstitüsü; 1966 yılında Amerika’da Princeton Üniversitesi’nde devam etti. 1966 yılında “Buluşma ve Ağırlama Yürüyüşleri Hürriyeti ve İlgili Canice Hükümleri” başlıklı teziyle “hukuk doktoru” unvanını aldı. 1971 yılında ise benzer üniversitede “Trafik Suçları Kriminolojisi” isimli tezi, heyet kadar ittifakla kabul edilerek “doçent” oldu. 1978 yılında “Egzersiz Suç Oluşturan Hukuku” başlıklı tezi İstanbul Üniversitesi tarafından kabul edilerek, “profesör” oldu.

1967 yılında Amerika’da Columbia Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Hukuk Master’ı yaptı. 1978 yılında İsviçre’de Cenevre Uluslararası Egzersiz Örgütü dahilinde çalışmalarını sürdürdü. 1987-1988 ve 1996-1997 yılları aralarında Türk Ceza Kanunu Hazırlama Komisyonu üyeliği yaptı. 1988 ve 1992 yılları aralarında Avrupa Konseyi Suç Sorunları Komitesi’nde Bilimsel Kriminolojik Konseyi üyeliğine seçildi ve bu görevi 4 yıl sürdürdü.

Akademik faaliyetlerinin yanında, 1965 yılından bu yana İstanbul Barosu’na belirtilen olan ve 1965 ve 1994 yılları arasında Yarsuvat Hukuk Bürosu’nda avukatlık yaptı. 1994 yılından bu yana Duygun Yarsuvat & Ömür Yarsuvat unvanlı Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyetine devam etti. Son olarak  Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak ödev yapmakta olup Hukuk Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü öğrencilere cinayet muhakemesi ve suç oluşturan hukuku dersleri vermekteydi. Pat Diye pozitif bilimsel kitabı, onlarca Türkçe, Fransızca, İngilizce makaleleri bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır, 6 torunu da vardır.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık